Wprowadzenie
BMW M5 (nadwozie F90) i Mercedes-AMG E63 S – dwa legendarne niemieckie supersedany, które uosabiają ogromną moc i luksus. Szczególnie interesujące jest porównanie modeli z tego samego roku produkcji, na przykład 2021, kiedy obaj producenci odświeżyli te samochody. W 2021 roku BMW przeprowadziło lifting M5 (LCI), a Mercedes zaprezentował odnowiony E63 S (W213 Mopf). Oba samochody są wyposażone w podwójnie doładowane silniki V8, napęd na cztery koła i najnowocześniejsze technologie sterowania. Przyjrzyjmy się szczegółowo ich parametrom technicznym, osiągom, cenom i innym aspektom, aby sprawdzić, który z nich wygrywa na papierze i na drodze.
Porównanie parametrów technicznych
Dla przejrzystości przedstawiamy główne dane techniczne BMW M5 F90 i Mercedes-AMG E63 S z rocznika 2021 w tabeli. Oba auta mają wiele wspólnego, ale istnieją też istotne różnice w mocy, przyspieszeniu i innych parametrach.
| Parametr | BMW M5 F90 (2021) | Mercedes-AMG E63 S (2021) |
|---|---|---|
| Silnik | 4.4 l V8 Twin-Turbo (S63) | 4.0 l V8 Twin-Turbo (M177) |
| Moc (maks.) | 600 KM (441 kW) standard 617 KM (460 kW) Competition | 603 KM (445 kW) (612 KM w wersji europejskiej) |
| Moment obrotowy | 750 Nm @ 1,800 obr./min | 850 Nm @ 2,500 obr./min |
| 0–100 km/h | ≈3,3 s (Competition) ~3,4 s (standard) | ≈3,4 s (dane fabryczne) |
| Prędkość maksymalna | 250 km/h (ograniczona) 305 km/h z M Driver’s Package | 250 km/h (ograniczona) 300 km/h z Drivers Package |
| Skrzynia biegów | 8-biegowy automat (Steptronic) | 9-biegowy automat (AMG MCT) |
| Napęd | Na cztery koła (M xDrive, tryb 100% RWD dostępny) | Na cztery koła (4MATIC+, tryb Drift Mode) |
| Masa własna | ≈1 980 kg | ≈2 010 kg |
| Zużycie paliwa (cykl mieszany) | ~12,5–13 l/100 km (17 MPG) | ~11,5–12,5 l/100 km (18 MPG) |
Uwaga: Moc w KM podana według normy metrycznej. Dane przyspieszenia to wartości orientacyjne – fabryczne i testowe. Oba auta mają napęd na cztery koła z możliwością odłączenia przedniej osi do trybu driftu. Zużycie paliwa podano według normy EPA (USA) dla porównania – rzeczywiste wartości mogą się różnić.
Ceny (USA, Europa, Ukraina)
Rynek wysokowydajnych sedanów klasy premium oznacza odpowiednio wysokie ceny. Przyjrzyjmy się orientacyjnym kosztom BMW M5 i Mercedes-AMG E63 S w 2021 roku na różnych rynkach:
- USA: cena bazowa nowego BMW M5 2021 zaczynała się od około 103 500 USD, a M5 Competition – około 110 tys. USD (MSRP). Mercedes-AMG E63 S startował od około 107 500 USD. W USA obie wersje miały więc podobny poziom cenowy w granicach 105–110 tys. USD.
- Europa: w Niemczech i większości krajów europejskich te modele kosztowały około 120–130 tys. € jako nowe (z podatkami). W Wielkiej Brytanii, na przykład, Mercedes E63 S kosztował £89 330, a BMW M5 około £89 645, czyli około 100–110 tys. € bez VAT. Ceny różniły się w zależności od wyposażenia i opcji.
- Ukraina: na rynku ukraińskim, z powodu podatków i ceł, nowe M5 lub E63 S kosztowałyby ponad 150 tys. USD. Wiele aut sprowadza się z USA. Według portali motoryzacyjnych używane BMW M5 2021 w Ukrainie oferowano w przedziale od około 72 000 do 149 000 USD (około 3,0–6,2 mln UAH) w zależności od stanu i przebiegu. Średnia cena wynosiła około 100 000 USD (~4,3 mln UAH). Mercedes-AMG E63 S na rynku wtórnym miał podobną wartość, zależną od wersji i historii auta.
Pod względem ceny oba samochody należą do tego samego segmentu, a różnice wynikają głównie z rynku i stanu pojazdu. W Ukrainie wielu kupujących rozważa import z zagranicy, ponieważ oficjalne ceny nowych aut są bardzo wysokie.
Potencjał tuningu
Zarówno BMW M5 F90, jak i Mercedes-AMG E63 S mają duży zapas wytrzymałości i mocy, co daje szerokie możliwości tuningu. Przyspieszenie 0–100 km/h w wersjach seryjnych wynosi około 3,3–3,4 sekundy, ale entuzjaści i warsztaty tuningowe potrafią poprawić te wyniki. Przyjrzyjmy się potencjałowi każdej z wersji:
BMW M5 F90: 4,4-litrowy silnik S63 jest znany z dużej elastyczności w zwiększaniu mocy. Bez większych modyfikacji oprogramowanie (Stage 1) może podnieść moc o +100 KM – do około 700 KM i 850 Nm. Na przykład pakiety G-Power pozwalają uzyskać około 740 KM na seryjnych turbinach (bez filtrów cząstek stałych, jak w wersjach USA). Głębszy tuning z wymianą części daje imponujące wyniki: Stage 2 – około 780 KM i 950 Nm, Stage 3 – do 820 KM i 1000 Nm momentu obrotowego. Z takim ulepszeniem M5 może przyspieszać 0–100 km/h w mniej niż 3 sekundy (~2,9 s) i osiągać ponad 330 km/h. Podwozie i skrzynia M5 są w stanie wytrzymać takie obciążenia, choć długotrwała niezawodność przy ekstremalnym tuningu zależy od jakości wykonania i serwisu.
Mercedes-AMG E63 S: 4,0-litrowy silnik V8 Biturbo AMG (kod M177) również świetnie reaguje na tuning. Znane studio Brabus oferuje zestaw „Brabus 800” dla E63 S, który zwiększa moc z około 612 KM do 800 KM, a moment obrotowy do 1000 Nm. Po takim ulepszeniu przyspieszenie 0–100 km/h skraca się do około 3,0 s (zamiast ~3,4 s w serii), a prędkość maksymalna wzrasta do około 300 km/h po zdjęciu ogranicznika. Inni tunerzy (Renntech, AC Schnitzer itp.) również oferują zwiększenie parametrów silnika AMG poprzez przeprogramowanie ECU, montaż wydajniejszych turbosprężarek, układu wydechowego i intercoolerów. Wyniki są podobne – łatwo przekraczają 700–750 KM bez utraty niezawodności, jeśli przestrzega się zasad serwisowych. Warto jednak pamiętać, że przy tuningu E63 S należy uwzględnić złożone zawieszenie pneumatyczne i elektronikę – zbyt duży wzrost mocy może wymagać modernizacji hamulców i zawieszenia dla zachowania balansu auta.
Podsumowując, oba supersedany mają ogromny potencjał tuningowy. Przy odpowiednim budżecie można je przekształcić w prawdziwych „zabójców supersamochodów”, zachowując komfort i praktyczność sedana. Istnieją projekty, w których M5 Competition i E63 S osiągają ponad 800 KM, rywalizując na prostych z hipersamochodami.
Serwis i niezawodność
Samochody o wysokich osiągach wymagają szczególnej troski. Zarówno BMW M5, jak i Mercedes-AMG E63 S są wyposażone w zaawansowaną technikę, która przy właściwej obsłudze działa długo, ale błędy w eksploatacji lub oszczędzanie na serwisie mogą prowadzić do problemów. Oto najważniejsze aspekty niezawodności i obsługi:
BMW M5 (F90): nowoczesne wersje silnika S63 są znacznie bardziej niezawodne niż wcześniejsze generacje, choć w przeszłości miały typowe problemy. Wcześniej notowano przedwczesne zużycie panewek korbowodowych (szczególnie przy agresywnej jeździe na wysokich obrotach) oraz awarie turbosprężarek z powodu przegrzania lub braku oleju. W wersji F90 większość tych problemów rozwiązano – ulepszono układ chłodzenia, materiały i konstrukcję łożysk. Nadal jednak obowiązują podstawowe zasady: częsta wymiana oleju (częściej niż co 10 tys. km – najlepiej co 5–7 tys. km przy intensywnej eksploatacji), kontrola poziomu oleju (S63 może „spalać” olej przy dużym obciążeniu) oraz terminowa wymiana świec i cewek zapłonowych. Właściciele M5 podkreślają też, że dla trwałości warto chłodzić turbosprężarki po dynamicznej jeździe (nie gasić od razu gorącego silnika). Zawieszenie M5 jest solidne (amortyzatory z elektroniczną regulacją), ale jazda po złych drogach może przyspieszyć zużycie tulei i amortyzatorów – ich naprawa jest kosztowna. Ogólnie, przy właściwej obsłudze M5 F90 wykazuje wysoki poziom niezawodności jak na 600-konny samochód – wielu właścicieli przejeżdża dziesiątki tysięcy kilometrów bez poważnych usterek.
Mercedes-AMG E63 S (W213): silnik M177 (4.0 V8 Biturbo) również uchodzi za niezawodny, ale ma swoje specyfiki. Jedną z typowych uwag właścicieli jest zwiększone zużycie oleju. Przy dynamicznej jeździe silnik może zużywać zauważalne ilości oleju, dlatego należy regularnie sprawdzać poziom i uzupełniać. Wynika to z konstrukcji (cienkie pierścienie tłokowe dla zmniejszenia tarcia) i wysokich temperatur pracy. Innym potencjalnym problemem jest trwałość turbosprężarek – jak w BMW, dwie turbosprężarki umieszczone w rozwarciu bloku („hot V”) pracują pod dużym obciążeniem. Jeśli nie wymienia się oleju na czas lub używa niskiej jakości, może dojść do zużycia łożysk turbin. Objawy – gwizd przy przyspieszaniu, dym z wydechu, spadek mocy. Dodatkowo, w E63 S z bezpośrednim wtryskiem może odkładać się nagar na zaworach dolotowych, co pogarsza pracę (rozwiązaniem jest czyszczenie dolotu tzw. „orzechowaniem”). Skrzynia 9-biegowa AMG Speedshift MCT wytrzymuje moment 850 Nm, ale wymaga serwisu – zaleca się wymianę oleju co około 60 tys. km, zwłaszcza przy częstych jazdach torowych. Pneumatyczne zawieszenie AMG Ride Control zapewnia komfort i prowadzenie, ale z czasem może wymagać napraw: miechy mogą tracić szczelność, a kompresor ulec awarii. Objawy – opadanie nadwozia, nierówna wysokość lub błędy zawieszenia. Naprawa jest kosztowna, więc przy przebiegach 50–100 tys. km warto być na to przygotowanym. Układ hamulcowy w obu autach jest bardzo mocny, ale intensywna eksploatacja (tor) powoduje szybkie zużycie klocków i tarcz; opcjonalne hamulce ceramiczne są trwalsze, lecz bardzo drogie. Ogólnie, Mercedes E63 S przy właściwym serwisie jest niezawodny – właściciele chwalą trwałość silnika i zawieszenia. Ważne jest terminowe wykonywanie przeglądów (w tym kosztownych wymian oleju, świec, filtrów), aby cieszyć się bezproblemową eksploatacją.
Koszty serwisu: warto wspomnieć, że obsługa tych modeli jest znacznie droższa niż w autach masowych. Na przykład w Wielkiej Brytanii producenci oferowali pakiety serwisowe: dla M5 – około £999 za 3 lata, dla E63 S – około £1 620 za 3 lata. W Ukrainie oficjalny serwis również jest kosztowny: sama wymiana oleju może kosztować kilkaset dolarów (ze względu na około 9 litrów wysokiej jakości syntetyku i filtry), a przegląd (hamulce, płyny itp.) łatwo przekracza 1000 USD. Przyszli właściciele powinni więc uwzględnić wysokie koszty utrzymania takich aut.
Opinie właścicieli i dziennikarzy motoryzacyjnych
Oba samochody otrzymały pozytywne recenzje od prasy motoryzacyjnej i entuzjastów. Dziennikarze podkreślają, że pod względem osiągów BMW M5 i Mercedes-AMG E63 S idą „łeb w łeb”, a wybór zależy głównie od preferencji kierowcy. Oto kilka opinii i podsumowań:
- Auto Express (Wielka Brytania): w teście porównawczym z 2021 roku umieścił BMW M5 na pierwszym miejscu, zauważając, że M5 jest „szybszy i bardziej komfortowy, ma nieco szerszy zakres możliwości”, podczas gdy E63 S jest „bardziej charyzmatyczny, z ekscytującym dźwiękiem”. Wniosek: M5 minimalnie wyprzedził rywala, choć oba uznano za „znakomite” samochody.
- Car and Driver: ocenił BMW M5 2021 na 9,5/10. W recenzji podkreślono niesamowite przyspieszenie i luksusowe wnętrze BMW, zauważając, że charakter M5 jest mniej „dziki” niż AMG. Cytat: „M5 nie jest tak zuchwały i głośny jak E63 S”. Oznacza to, że Mercedes daje więcej emocji, a BMW jest bardziej stonowany – co dla jednych jest zaletą, dla innych wadą.
- Opinie właścicieli: na forach opinie są podzielone. Jeden z właścicieli, który testował oba modele, napisał: „Oba auta są świetne. E63 S jest przyjemniejszy w prowadzeniu przy 30–90% możliwości, natomiast M5 jest wygodniejszy w codziennej jeździe i bardziej stabilny na granicy możliwości”. Innymi słowy, AMG daje więcej emocji przy dynamicznej jeździe, a M5 jest łatwiejszy w codziennym użytkowaniu i pewniejszy zarówno w mieście, jak i na torze.
- Hamulce i prowadzenie: niektórzy eksperci zauważają, że E63 S ma bardziej precyzyjny układ kierowniczy z lepszym feedbackiem, podczas gdy kierownica M5 wydaje się nieco sztuczna. Z kolei M5 lepiej tłumi nierówności i jest wygodniejszy na złych drogach (dzięki standardowemu zawieszeniu), natomiast AMG jest twardszy nawet w trybie komfortowym z powodu 20-calowych kół i pneumatyki. Hamulce w obu autach są znakomite; testy pokazują bardzo podobną drogę hamowania ze 100 km/h, choć niektórzy kierowcy chwalą hamulce Mercedesa za stabilność przy wielokrotnym hamowaniu.
Ogólnie, zarówno dziennikarze, jak i właściciele zgadzają się, że oba modele to szczyt inżynierii w klasie sportowych sedanów. BMW M5 jest bardziej nastawione na połączenie komfortu klasy biznes z wybuchową dynamiką, a Mercedes-AMG E63 S urzeka emocjami i charakterem sportowego bolidu w nadwoziu sedana. Wybór między nimi zależy od stylu jazdy i preferowanego wizerunku.
Wniosek: dla kogo który model?
Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że nie ma złego wyboru między BMW M5 F90 a Mercedes-AMG E63 S – oba oferują niesamowite osiągi i luksus. Istnieją jednak niuanse, które mogą przechylić szalę w jedną lub drugą stronę w zależności od preferencji kierowcy:
- BMW M5 F90 lepiej pasuje do osób szukających bardziej stonowanego i komfortowego na co dzień supersedana. M5 ma nieco miększe zawieszenie (w trybie komfortowym) niż AMG, mniej agresywny dźwięk wydechu i elegancki design, który nie przyciąga nadmiernej uwagi. Jednocześnie jest fenomenalnie szybki – osiągi i prowadzenie na poziomie aut sportowych. Wnętrze oferuje nowoczesne technologie BMW (Live Cockpit, iDrive itp.) i według opinii jest nieco tańsze w utrzymaniu. Ten model wybierają często ci, którzy cenią uniwersalność: dojazdy do pracy, podróże z rodziną i możliwość zabawy na torze. Jeśli cenisz precyzję, balans i „niewymuszoną” szybkość – M5 będzie świetnym wyborem.
- Mercedes-AMG E63 S spodoba się kierowcom, którzy cenią wyrazisty charakter i sportową atmosferę. Ten sedan jest przesiąknięty duchem AMG: głośny ryk V8, agresywny wygląd z poszerzonymi nadkolami i charakterystyczną osłoną chłodnicy Panamericana, twardsze zawieszenie, które trzyma się drogi „jak przyklejone”. E63 S wybiera się dla emocji – każde przyspieszenie to dźwięk i adrenalina, a układ kierowniczy daje więcej kontaktu z drogą. Wnętrze Mercedesa oferuje nieco więcej luksusu i klasycznego stylu (skóra Nappa, alcantara, duże ekrany MBUX). To samochód dla tych, którzy chcą się wyróżniać i czerpać maksimum przyjemności z jazdy, nawet kosztem twardszego zawieszenia i większego spalania. Jeśli marzysz o „czterodrzwiowym muscle carze” z inteligencją sedana klasy biznes – AMG E63 S jest dla Ciebie.
Na koniec, wybór między M5 a E63 S to wybór między dwiema stronami doskonałości. Dla pragmatycznego kierowcy, który chce połączyć codzienną wygodę z emocjami i pozostać nieco w cieniu – BMW M5 będzie idealnym partnerem. Dla charyzmatycznego lidera, który chce każdą jazdą podkreślać swój gust do prędkości i stylu – Mercedes-AMG E63 S stanie się przedłużeniem jego osobowości. Niezależnie od wyboru, oba auta dostarczą emocji na każdym kilometrze.









