Twój samochód
Resetuj
  • Akcesoria Uniwersalne
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMAN
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskwicz
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • Wołga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Kategoria
Pokaż produkty

Nowy Porsche Cayenne Electric: zasięg, moc, ładowanie i wyposażenie

Nowy Porsche Cayenne Electric oferuje do 1 156 KM, zasięg do 653 km i ładowanie 10–80% w 16 minut. To premium elektryczny SUV dla tych, którzy chcą prędkości, uciągu i praktyczności.
Nowy Porsche Cayenne Electric: zasięg, moc, ładowanie i wyposażenie Zdjęcie 1

Porsche Cayenne Electric to duży, premium elektryczny SUV, który stawia nie tylko na przyspieszenie, ale też na codzienną użyteczność: architektura 800 V, bateria 113 kWh, szybkie ładowanie do 400 kW i oficjalna gama trzech wersji. Wariant bazowy oferuje 408 KM w trybie standardowym, S Electric — 544 KM, a Turbo Electric dochodzi do 1 156 KM podczas startu z miejsca.

To model dla tych, którzy chcą elektrycznego crossovera z prawdziwą dynamiką Porsche, szybkim zasięgiem w trasie i możliwością holowania przyczepy. Nie jest to najlepszy wybór dla osób, którym potrzebny jest trzeci rząd siedzeń, maksymalnie prosta obsługa klimatyzacji fizycznymi przyciskami albo już potwierdzone przez lata statystyki niezawodności właśnie wersji elektrycznej.

Model i jego miejsce na rynku

Cayenne Electric wchodzi do najwyższego segmentu dużych elektrycznych SUV-ów, gdzie kupujący patrzy nie tylko na zasięg, ale też na zachowanie podwozia, tempo ładowania, siłę ciągu na autostradzie i jakość wnętrza. W Porsche nie jest to zamiennik bardziej kompaktowego Macan Electric, tylko wyraźnie większy i droższy model o zdecydowanie szerszych możliwościach rodzinnych i holowniczych.

W gamie są trzy wersje SUV i trzy wersje Coupé. Wszystkie mają dwa silniki elektryczne, napęd na cztery koła ePTM i jednostopniowe przekładnie na obu osiach. To znaczy, że kupujący nie wybiera między wersją „oszczędną” a „z napędem 4x4”, tylko między różnymi poziomami mocy, wyposażenia i zestrojenia podwozia.

Generacje i historia modelu

Sam Cayenne jako linia modelowa istnieje od 2002 roku: pierwszą generację produkowano w latach 2002–2010, drugą — 2010–2017, trzecią — od 2017 roku. W pełni elektryczny Cayenne to już osobna gałąź modelu, oficjalnie ukształtowana w roku modelowym 2026.

Dla nowego Cayenne Electric ważne jest zrozumienie, że nie jest to „zelektryfikowany stary Cayenne”, tylko osobno dopracowana wersja z nową architekturą napędu, baterią i aerodynamiką. W materiałach technicznych pojawiają się już drobne różnice między rynkami i wersjami: na przykład w bazowym modelu inaczej podaje się moc dla USA i Europy, a długość S Electric w różnych dokumentach różni się o 6 mm.

Silniki i przekładnie

Nie ma tu silników spalinowych, więc pojemność skokowa nie ma zastosowania. Wszystkie wersje wykorzystują dwa synchroniczne silniki elektryczne z magnesami trwałymi, elektronicznie sterowany napęd na cztery koła i jednostopniowe reduktory. Przy częściowym obciążeniu przedni silnik może się odłączać dla lepszej efektywności.

WersjaUkład napędowyMocMoment obrotowy0–100 km/hZasięg
Cayenne Electric2 silniki elektryczne, napęd na cztery koła408 KM, do 442 KM podczas startu835 N·m4,8 s576–643 km
Cayenne S Electric2 silniki elektryczne, napęd na cztery koła544 KM, do 666 KM podczas startu1 080 N·m3,8 s588–653 km
Cayenne Turbo Electric2 silniki elektryczne, napęd na cztery koła857 KM, do 1 156 KM podczas startu1 500 N·m2,5 s564–624 km

W odczuciu wybór jest prosty. Wersja bazowa i tak jest bardzo szybka jak na duży SUV, S Electric wygląda na najbardziej zrównoważoną, a Turbo Electric to już historia o nadmiarze ciągu, droższych hamulcach i większej masie, a nie o racjonalności.

Nadwozie, wymiary i układ jezdny

W nadwoziu SUV długość wynosi 4 985 mm, choć dla S Electric osobno podaje się 4 991 mm; szerokość bez lusterek — 1 980 mm, wysokość — 1 674 mm, rozstaw osi — 3 023 mm. Aerodynamika jest mocna jak na tę klasę: współczynnik oporu 0,25 w SUV i 0,23 w Coupé.

Standardem jest dwukomorowe adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne z samopoziomowaniem. Przednie i tylne zawieszenie to aluminiowe układy pięciowahaczowe. Dla S i Turbo dostępne jest Porsche Active Ride, a skrętna tylna oś wyraźnie zmniejsza średnicę zawracania, co ma znaczenie w dużym miejskim crossoverze.

ParametrWartośćWniosek praktyczny
Bagażnik781–1 588 l, w Turbo 747–1 554 lDla rodziny wystarczy, ale to nie rekord w klasie
Przedni bagażnik90 lWygodne na kable i drobiazgi
Masa2 525–2 645 kgDynamika jest mocna, ale fizyki masy nie da się ukryć
Holowanie3 000 kg, z pakietem off-road do 3 500 kgJedna z mocnych stron modelu
Prześwitdo 245 mm w trybie off-roadJest potencjał na lekkie bezdroża
Głębokość brodzenia483 mmTo nie terenówka w czystej postaci, ale zapas jest niezły

Wnętrze, komfort i bezpieczeństwo

Wnętrze zbudowano wokół dużego cyfrowego zestawu wskaźników 14,25 cala, opcjonalnego ekranu pasażera 14,9 cala i wyświetlacza przeziernego z rozszerzoną rzeczywistością. Jest wbudowany system samochodowy oparty na Androidzie, usługi streamingowe, sterowanie głosowe z rozbudowanymi komendami oraz cyfrowy kluczyk z dostępem dla kilku użytkowników.

Z praktycznego punktu widzenia ważniejsze są inne rzeczy: tylne siedzenia można przesuwać o 150 mm, jest wiele wariantów wykończenia, matrycowe reflektory LED są w standardzie, a systemy parkowania potrafią zapamiętywać typowe manewry. Słaby punkt też jest jasny: część sterowania nawiewem przeniesiono na ekran i w codziennym użytkowaniu nie wszystkim to odpowiada.

Codzienna eksploatacja

Główna domowa zaleta modelu to ładowanie. Na szybkiej stacji prądu stałego auto przyjmuje do 400 kW, a zakres 10–80% zajmuje około 16 minut. Na stacjach 400 V możliwe jest ładowanie do 200 kW, przy prądzie zmiennym — 11 kW, a 22 kW skraca pełny cykl do około 5,8 godziny.

W mieście pomagać ma rekuperacja do 600 kW, przy czym większość zwykłych hamowań auto wykonuje właśnie elektrycznie. Na trasie wczesne testy autostradowe już pokazały, że duży deklarowany zasięg nie wygląda na oderwany od rzeczywistości, ale certyfikowanej amerykańskiej oceny jeszcze nie ma. W skrócie: na co dzień to szybki i technologiczny samochód elektryczny, ale właściciel i tak potrzebuje dobrej infrastruktury ładowania oraz nawyku planowania długich tras.

Mocne i słabe strony

Siła Cayenne Electric tkwi w połączeniu tempa, ładowania, możliwości holowania i dopracowanego, drogiego podwozia. Słabe strony są też typowe dla dużego, premium elektrycznego SUV-a: wysoka masa, niezbyt prosty interfejs i wciąż niewielka baza długoterminowych opinii.

PlusyMinusyCo to oznacza dla właściciela
Bardzo mocna dynamika we wszystkich wersjachTurbo jest zbyt mocne i zbyt ciężkie jak na racjonalny zakupBaza już wystarcza, S wygląda na złoty środek
Szybkie ładowanie i duży zasięgPotrzebna odpowiednia infrastruktura, by wykorzystać potencjałBez szybkich stacji część przewag znika
Duża praktyczność: holowanie, dach, dwa bagażnikiBrak trzeciego rzędu siedzeńDla dużej rodziny może to być ograniczeniem
Drogie i precyzyjne podwozie, dobra stabilnośćMasę auta i tak się czujeKomfort i prowadzenie są mocne, ale nie „osobowe”
Bogate wyposażenie wnętrzaCzęść funkcji ukryta w ekranieTrzeba czasu, by się przyzwyczaić

Tuning i akcesoria

Dla Cayenne Electric sensowne są nie dekoracyjne, a ochronne i transportowe akcesoria. Ze względu na masę, szerokość nadwozia i wysoką codzienną cenę błędu, pomyłki są tu kosztowne: lepiej myśleć o wnętrzu, bagażniku i ochronie nadwozia niż o przypadkowych dodatkach zewnętrznych. Ważny niuans: przed zamówieniem trzeba osobno sprawdzać kompatybilność z dokładnym nadwoziem i rokiem, bo wersja elektryczna jest nowa.

Co warto sprawdzić dla tego modelu

  • Dywaniki — pierwsza rzecz, która ma sens w ciężkim aucie na co dzień, zwłaszcza jeśli często jeździsz w deszczu, śniegu albo woziisz dzieci.
  • Chlapacze — zmniejszają piaskowanie dolnej części drzwi i progów, co przy szerokim SUV-ie jest naprawdę przydatne.
  • Bagażniki dachowe — potrzebne tym, którym standardowy bagażnik nie wystarcza na urlop, sprzęt albo długie rodzinne wyjazdy.

Wnioski

Porsche Cayenne Electric wygląda na jednego z najmocniejszych dużych elektrycznych SUV-ów dla tych, dla których liczą się nie same liczby, lecz połączenie szybkości, zasięgu w trasie, ładowania i realnej praktyczności. Najbardziej udanym wyborem w gamie obecnie wydaje się S Electric, podczas gdy baza pokrywa większość potrzeb, a Turbo to raczej wybór dla maksymalnych osiągów.

Jeśli potrzebny jest trzeci rząd, maksymalnie prosty interfejs albo już zebrane statystyki wieloletniej eksploatacji, do modelu warto podchodzić ostrożniej. Ten materiał opiera się na realnym doświadczeniu doboru, praktyce i rzeczywistych scenariuszach użytkowania, więc główny wniosek jest prosty: Cayenne Electric ma sens tam, gdzie właściciel faktycznie będzie korzystać z jego szybkiego ładowania, uciągu i możliwości podwozia, a nie tylko kupować głośną nowość.

Zalety i wady

  • Szybkie ładowanie naprawdę oszczędza czas w podróży: na DC auto przyjmuje do 400 kW, a ładowanie od 10 do 80% trwa około 16 minut. Do codziennego użytkowania to jeden z najbardziej praktycznych plusów modelu.

  • Nawet podstawowa wersja jest już bardzo dynamiczna jak na duże SUV: 408 KM i przyspieszenie 0–100 km/h w 4,8 s. To pozwala nie dopłacać do wyższych odmian, jeśli potrzebny jest po prostu szybki elektryczny crossover.

  • Model ma dobrą zdolność holowniczą: holowanie do 3 000 kg, a z pakietem terenowym — do 3 500 kg. Dla właścicieli przyczep lub lawet do łodzi to istotna zaleta.

  • Praktyczność na co dzień wspierają dwa bagażniki: główny o pojemności 781–1 588 l i przedni o pojemności 90 l. To wygodne na kable, drobny sprzęt i rodzinne wyjazdy.

  • Standardowe zawieszenie pneumatyczne, tylna oś skrętna i niski jak na klasę współczynnik oporu poprawiają zarówno komfort, jak i manewrowość. Dla dużego SUV to ważne w mieście i na trasie.

  • Samochód jest bardzo ciężki — waży 2 525–2 645 kg, i i tak będzie to odczuwalne w zakrętach oraz podczas hamowania. Nawet przy mocnym podwoziu fizyki masy tutaj nie da się wyeliminować.

  • Nie ma trzeciego rzędu siedzeń, więc dla dużej rodziny albo potrzeby 6–7 miejsc Cayenne Electric się nie sprawdzi. To ogranicza go jako typowo rodzinny samochód.

  • Część sterowania klimatem przeniesiono na ekran, przez co podstawowe czynności stają się mniej wygodne podczas jazdy. Dla osób ceniących fizyczne przyciski to wyraźny minus w codziennym użytkowaniu.

  • Aby w pełni wykorzystać mocne strony modelu, potrzebna jest dobra infrastruktura ładowania i planowanie dalekich podróży. Bez szybkich stacji część zalet samochodu elektrycznego po prostu znika.

Materiał przygotowano z wykorzystaniem narzędzi AI do badania tematu, strukturyzacji i tworzenia wstępnego szkicu. Weryfikacja faktów, redakcja, ocena ekspercka i ostateczne zatwierdzenie zostały wykonane przez Maksyma Vasyliovycha Radomskyiego.

Często zadawane pytania

Zasięg zależy od wersji. Model базowy ma 576–643 km, S Electric — 588–653 km, a Turbo Electric — 564–624 km. Najdalej na jednym ładowaniu jedzie S Electric.
Bazowy Cayenne Electric ma 408 KM w normalnym trybie, S Electric — 544 KM, a Turbo Electric — 857 KM. Podczas startu z miejsca wartości są jeszcze wyższe: odpowiednio do 442, 666 i 1 156 KM.
Na ładowaniu DC auto przyjmuje do 400 kW, a ładowanie od 10 do 80% trwa około 16 minut. Na stacjach 400-woltowych ładowanie jest możliwe z mocą do 200 kW. Do codziennego użytkowania to jedna z głównych zalet modelu.
W wersji SUV bagażnik ma 781–1 588 l, a w Turbo — 747–1 554 l. Dodatkowo jest przedni bagażnik o pojemności 90 l, wygodny na kable i drobne rzeczy.
Tak, model jest przystosowany do holowania do 3 000 kg. Z pakietem off-road ta wartość rośnie do 3 500 kg. To jedna z mocnych praktycznych stron samochodu.
Tak, standardowo zamontowano dwukomorowe adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne z samopoziomowaniem. Dla S i Turbo dostępne jest Porsche Active Ride, a tylne skrętne koła pomagają zmniejszyć średnicę zawracania.
W kabinie są cyfrowe zegary 14,25 cala, opcjonalny ekran dla pasażera i AR wyświetlacz head-up. Wygodnym rozwiązaniem są tylne siedzenia przesuwane o 150 mm. Minusem jest to, że część sterowania klimatyzacją przeniesiono na ekran.
Model sprawdzi się u osób, które chcą dużego elektrycznego SUV-a z mocną dynamiką, szybkim ładowaniem i możliwością holowania przyczepy. Będzie mniej odpowiedni dla tych, którzy potrzebują trzeciego rzędu siedzeń albo maksymalnie prostego sterowania bez ekranu.

Podobne artykuły i wiadomości o tuning i samochody

Toyota Crown 2027: nowa hybryda THS 5, napęd na cztery koła i odświeżony design
Toyota Crown 2027: nowa hybryda THS 5, naped na wszystkie kola i odswiezony design. Podstawowe wersje sa oszczedniejsze, a Platinum z Hybrid MAX nadal pozostaje najmocniejszy.
27.07.2026
1848
Co zrobić, gdy nakładki progowe odklejają się po myciu
Co zrobić, gdy nakładki progowe odklejają się po myjni: przyczyny, oznaki słabego montażu i jak przykleić element ponownie, żeby trzymał na długo.
05.08.2026
119
Mercedes GLA Electric vs BMW iX1: który premium elektryczny crossover jest lepszy
Mercedes GLA Electric kontra BMW iX1: porównanie zasięgu, ładowania, praktyczności i całkowitych kosztów posiadania. Który premium elektryczny crossover bardziej się opłaca?
30.07.2026
286
Dlaczego po trasie pojawiają się odpryski na masce i kiedy pomaga pokrowiec
Odpryski na masce po trasie biorą się od kamyków i drogowego ścierniwa, a nie od lakieru. Kiedy pomoże bra na maskę, a kiedy lepsza będzie folia lub deflektor — przeczytaj konkretnie.
28.08.2026
76
Deflektory szyb czy deflektor maski: co bardziej przydaje się w mieście i na trasie
Owiewki szyb czy deflektor maski: co bardziej przydaje się w mieście i na trasie? Porównujemy korzyści, hałas, montaż i wybór do codziennej jazdy oraz długich podróży.
21.08.2026
149
BYD Seal 2026: przegląd chińskiego rywala Tesla Model 3
BYD Seal 2026: przegląd chińskiego konkurenta Tesla Model 3 — dynamiczny elektryczny sedan z dużą kabiną, bogatym wyposażeniem i wysokim komfortem, ale bez rekordowo szybkiego ładowania.
23.08.2026
147
Podstawowy upgrade Kia Sorento III UM 2014-2020: na co dzień i lekka ochrona maski
Startowy upgrade Kia Sorento III UM 2014-2020: dywaniki, chlapacze i lekka ochrona maski na codzienne dojazdy. Jak dobrać bez błędów po VIN.
03.09.2026
122
Audi Q7 2027 vs Mercedes-Benz GLE 2027: który SUV premium jest lepszy?
Audi Q7 2027 vs Mercedes-Benz GLE 2027: porownanie premium SUV-ow dla rodziny, na trase i do codziennej praktycznosci. Sprawdz, ktory bedzie lepszy dla Ciebie.
01.09.2026
72