Światła przeciwmgielne (światła przeciwmgielne)

sortuj
Bez sortowania
Filtr
Nie wybrano
Filtruj według
Marka / Model
Цена
Цена
от до PLN

Chcesz kupić światła przeciwmgielne? A może nie wiesz, jak wybrać światła przeciwmgielne, popularnie zwane PTF? Nasz artykuł przeglądowy pomoże Ci dokonać właściwego zakupu. A nasz sklep jest zawsze gotowy do zaoferowania najlepszych cen na Ukrainie i WNP.

Wyposażenie oświetleniowe nowoczesnego samochodu to nie tylko wymóg bezpieczeństwa i przestrzegania ustalonych przepisów ruchu drogowego, ale także cecha charakterystyczna – cecha zarówno samego pojazdu, jak i jego właściciela. Każdy kierowca chce także czerpać z samochodu wygodę, poczucie komfortu i przyjemność estetyczną. Tym samym kierowca prędzej czy później staje przed pytaniem o ulepszenie różnych systemów i elementów funkcjonalnych swojego „żelaznego konia”. Zastanówmy się bardziej szczegółowo nad wyborem opcji modernizacji oświetlenia samochodowego pod kątem instalacji nowoczesnych typów świateł przeciwmgielnych.

Jakie światła przeciwmgielne wybrać - halogenowe czy LED?

Wybierając światła przeciwmgielne kierują się przede wszystkim potrzebą jak najjaśniejszego ustawienia samochodu w stosunku do jego widoczności dla innych użytkowników drogi, a także zapewnienia kierowcy widoczności punktów orientacyjnych drogi (oznaczenia, krawędzie nawierzchni, krawężniki) w niesprzyjających warunkach pogodowych. Obecnie najczęstszymi rodzajami świateł przeciwmgielnych są lampy halogenowe i lampy led (diody elektroluminescencyjne). Przyjrzyjmy się bliżej ich charakterystycznym cechom, które przy całej różnorodności produktów na rynku pozwalają dokonać najlepszego wyboru.

  • Skupienie wiązki światła w światłach przeciwmgielnych.

Światła przeciwmgielne powinny zapewniać maksymalną widoczność nawierzchni drogi w obszarze ruchu pojazdu, co uzyskuje się poprzez skupienie wiązki światła na jezdni i obiektach znajdujących się na jej drodze. Zazwyczaj standardowa optyka halogenowa nie zapewnia takiego ogniskowania, dlatego często konieczne jest doposażenie ich w dodatkowe soczewki lub zamontowanie reflektorów soczewkowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Lampy LED są wolne od tej wady, ponieważ same tworzą wiązkę światła i w tym przypadku konstrukcja samego reflektora nie jest krytyczna.

  • PTF o niskiej mocy.

Przy takim samym poborze mocy strumień świetlny lampy ledowej znacznie przewyższa strumień świetlny halogenu, tj. wydajność i sprawność funkcjonalna przemawia za zastosowaniem lamp LED.

Oceniając porównywane typy lamp pod kątem ich zastosowania jako świateł pozycyjnych, należy również określić preferencje dla lamp LED. Wynika to z rozmieszczenia źródła światła na powierzchni emitującej światło: jeśli w lampie ledowej światło emitowane jest z silnego źródła punktowego, to w lampie halogenowej źródło światła jest rozłożone wzdłuż żarowej spirali, co sprawia, że światło wiązka rozproszona, nieskoncentrowana.

Należy również wziąć pod uwagę, że lampy LED o tych samych wartościach mocy zastosowanej diody na wyjściu mogą dawać różną moc strumienia świetlnego. Im sprawniejszy układ odprowadzania ciepła, tym charakterystyka świetlna zbliżona jest do deklarowanej mocy diody. Co to oznacza w praktyce? Duży rozmiar lampy oraz obecność radiatora (chłodnicy) zapewniają maksymalną zgodność parametrów światła wyjściowego z deklarowaną wartością mocy diody.

Należy zauważyć, że małe lampy led bez chłodzenia (do 5 W) nie powinny być stosowane jako samodzielne urządzenia w systemie oświetlenia samochodu, są one zwykle wykorzystywane jako dodatkowe i najczęściej pełnią funkcję estetyczną. Jako elementy wyglądu zewnętrznego samochodu lub DRL, lampy LED nie mają dziś alternatywy pod względem połączenia ceny i właściwości konsumenckich. Mocne lampy diodowe są jednak znacznie wydajniejsze jako niezależne systemy oświetleniowe, ich strumień świetlny jest kilkakrotnie wyższy niż w przypadku reflektorów halogenowych.

  • Żywotność świateł przeciwmgielnych.

Dla każdego właściciela samochodu, kupując akcesoria samochodowe i światła przeciwmgielne, ważnym czynnikiem przy wyborze konkretnego urządzenia jest jego trwałość przy zachowaniu oryginalnych właściwości. Żywotność urządzeń zależy od ich początkowych właściwości (użytych materiałów, wykonania) oraz właściwości nieodłącznie związanych z tą lub inną metodą uzyskiwania strumienia świetlnego. W związku z tym należy wziąć pod uwagę, że lampy halogenowe, które zapewniają obecność żarowej spirali, mają wysoką temperaturę roboczą, co stwarza warunki wstępne do skrócenia ich żywotności i pogorszenia właściwości konsumenckich:

  • bardziej wrażliwy na włączanie i wyłączanie, w towarzystwie urządzeń grzewczych i chłodzących;
  • ogrzewanie nie następuje natychmiast, osiągnięcie trybu pracy wymaga pewnego czasu;
  • wysoka temperatura lamp halogenowych podczas dłuższej eksploatacji prowadzi do przegrzewania się szyby reflektora, co w wyniku ich niskiego położenia oraz wpływów zewnętrznych (niska temperatura, rozprysk spod kół) może prowadzić do powstawania pęknięć w szybie iw rezultacie konieczność wymiany poprawki PTF.

Wszystkie opisane zjawiska nie są charakterystyczne dla lamp LED w reflektorach przeciwmgłowych, jednak nie są pozbawione wad związanych z negatywnym wpływem wysokich temperatur. Chociaż lampy led nie nagrzewają się do wysokich temperatur (średnia temperatura wynosi 70-80 ºС), to jednak te wartości parametrów są wystarczające do wystąpienia procesów destrukcyjnych w diodach led, czemu towarzyszy utrata jasności strumień i spadek jasności urządzenia. Aby wydłużyć żywotność PTF w oparciu o lampy LED, stosuje się specjalne materiały i stopy, a także instalowane są dodatkowe grzejniki, które pomagają rozpraszać energię cieplną. Do tej pory żywotność lamp LED sięga 50 000 godzin, podczas gdy w przypadku lamp halogenowych jest znacznie niższa.

  • Odcienie kolorów.

Kolejną cechą lamp LED jest szeroka gama odcieni kolorystycznych powstałego światła. Osiąga się to poprzez łączenie diod o różnych kolorach i specjalnych substancji zmieniających długość fali - luminoforów lub zastosowanie taśm RGB. Jednocześnie lampy halogenowe występują w standardowej gamie odcieni, co znacznie zawęża zmienność gamy barw.

Generalnie, jeśli porównamy lampy halogenowe i ledowe o podobnych parametrach, to jednoznaczny wybór skłania się ku zastosowaniu lamp LED w światłach przeciwmgielnych. Do tej pory rynek urządzeń oświetleniowych led-lampy prezentowane są w dużym asortymencie. Dostępna szeroka gama urządzeń różnych producentów o szerokim zakresie mocy, charakterystyk świetlnych i właściwości pozwala kierowcy dobrać optymalny rodzaj świateł przeciwmgłowych do swoich konkretnych celów. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że lampy LED z wyższej kategorii cenowej na pewno będą lepsze od reflektorów halogenowych we wszystkich możliwych parametrach. W średnim przedziale cenowym najlepsze zastosowanie znajdą światła przeciwmgielne z lampami ledowymi jako DRL lub elementy dekoracji pojazdu. Wśród prezentowanych niedrogich produktów lepiej jest, aby kierowca preferował lampy halogenowe do stosowania w PTF.

Możesz kupić światła przeciwmgielne na Ukrainie i w Europie, składając zamówienie na naszej stronie internetowej. Zawsze mamy duży wybór, stałą dostępność i szybką dostawę. Dla sklepów internetowych, usług, sklepów stacjonarnych - udzielamy rabatów

Shipping to EU

Hurt i detal

Własny magazyn

Wejście na stronę
Zamówienie zwrotnych
Zamów