Nowy Hyundai Tucson piątej generacji (NX5) i Toyota RAV4 szóstej generacji — dwa główne hybrydowe rodzinne crossovery na lata 2026–2027. Według oficjalnych danych europejskich Tucson jest nieco krótszy (4 560 vs 4 600–4 646 mm), ale ma większy bagażnik (do 695 l vs 514 l w hybrydowym RAV4) oraz wersję benzynową bez hybrydy, a RAV4 jest mocniejszy jako plug-in: do 309 KM i do 137 km na prądzie vs 292 KM i do 81 km w Tucsonie. RAV4 jest już sprzedawany w Ukrainie, a na nowego Tucsona w Europie czeka się w 2027 roku.
Spis treści
- Czym Tucson NX5 różni się od RAV4 w skrócie
- Tabela porównawcza Tucsona i RAV4
- Kto jest większy i kto ma pojemniejszy bagażnik
- Która hybryda jest lepsza: 1.6 turbo czy 2.5
- Napęd 4x4, przyczepa i prześwit
- Kiedy można je kupić w Ukrainie
- Komu co będzie pasować
- Jakie akcesoria są już dostępne dla obu modeli
Czym Tucson NX5 różni się od RAV4 w skrócie
- Wiek modelu. RAV4 szóstej generacji zadebiutował 21 maja 2025 roku, a w kwietniu 2026 Toyota poinformowała, że jest już zamawiany w całej Europie. Tucsona piątej generacji pokazano 1 października 2026 roku, europejska wersja jest składana w Czechach, a jej dynamiczną odmianę Hyundai prezentuje na Paris Motor Show 12 października.
- Silniki. Tucson w Europie to 1.6 turbo w trzech wariantach: benzyna 150 KM (z manualem lub z miękką hybrydą 48 V i automatem dwusprzęgłowym), hybryda 245 KM oraz hybryda plug-in 292 KM. RAV4 w Europie jest sprzedawany wyłącznie z hybrydą 2,5 l (185–194 KM) albo hybrydą plug-in (272–309 KM).
- Praktyczność. W Tucsonie deklaruje się do 695 l bagażnika oraz tylną kanapę przesuwaną o 150 mm. W hybrydowym RAV4 jest 514 l do rolety, a w wersji plug-in — 446 l.
- Elektryka. Plug-in RAV4 ma akumulator 22,7 kWh, do 137 km na prądzie wg WLTP i ładowanie prądem stałym do 50 kW. Plug-in Tucson — 17,1 kWh, do 81 km (dane wstępne) i ładowanie prądem przemiennym 7,2 kW; o szybkim ładowaniu DC Hyundai nie informuje.
Szczegółowo o każdym modelu pisaliśmy osobno: przegląd nowego Hyundai Tucson NX5 oraz przegląd Toyota RAV4 2026 szóstej generacji. Tutaj — tylko porównanie.
Tabela porównawcza Tucsona i RAV4
Dla Tucsona podano oficjalne dane Hyundai Motor Europe z 1 października 2026 roku (do ostatecznej homologacji), dla RAV4 — dane Toyota Europe i Toyota Ukraina.
| Parametr | Hyundai Tucson NX5 (Europa) | Toyota RAV4 (6. generacja) |
|---|---|---|
| Premiera | 01.10.2026 | 21.05.2025 |
| Długość / szerokość / wysokość | 4 560 / 1 900 / 1 670 mm | 4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 mm |
| Rozstaw osi | 2 720 mm | — (Toyota Europe nie publikuje) |
| Prześwit | 159–169 mm | — (nie publikuje się) |
| Liczba miejsc | 5 | 5 |
| Bagażnik | do 695 l (VDA) | hybryda 514 l do rolety; plug-in 446 l |
| Benzyna bez hybrydy | 1.6 T-GDi, 150 KM, 250 N·m; manual 6 lub 7DCT z miękką hybrydą 48 V | brak |
| Hybryda | 1.6 turbo, 245 KM, 380 N·m, automat 6, napęd na przód lub 4x4 | 2,5 l, 185 KM (napęd na przód) / 194 KM (AWD-i) |
| Hybryda plug-in | 292 KM, 380 N·m, akumulator 17,1 kWh | 272 KM / 309 KM (AWD-i), akumulator 22,7 kWh |
| Zasięg na prądzie | do 81 km (wstępnie, z felgami 17") | do 137 km (WLTP) |
| Ładowanie hybrydy plug-in | prąd przemienny 7,2 kW | prąd przemienny 11 kW; prąd stały 50 kW, 10–80 % około 30 min |
| Przyspieszenie 0–100 km/h | hybryda 8,3 s (napęd na przód), 7,9 s (4x4); plug-in 7,9 s | plug-in AWD-i 5,8 s |
| Przyczepa z hamulcami | benzyna 1 700 kg, hybryda 1 910 kg, plug-in 1 810 kg | do 2 000 kg (AWD, hybryda i plug-in) |
| Ekrany | zestaw wskaźników 9,9"; multimedia 12,9" lub 17" | zestaw wskaźników 12,3"; multimedia 12,9" |
| Gdzie składają na Europę | Czechy | — |
Kto jest większy i kto ma pojemniejszy bagażnik
Pod względem gabarytów modele są niemal równe. RAV4 jest o 40–86 mm dłuższy w zależności od zderzaków, Tucson o 20–45 mm szerszy, a w wysokości różnica mieści się w granicach 10–30 mm. Rozstaw osi Tucsona to 2 720 mm; Toyota Europe nie publikuje tego parametru dla nowego RAV4, więc nie będziemy porównywać rozstawu na podstawie plotek.
W bagażniku przewagę ma Hyundai: do 695 l wg metodologii VDA, a tylna kanapa jest dzielona w proporcji 4:2:4 i przesuwa się o 150 mm — można zwiększyć bagażnik albo miejsce na nogi. W hybrydowym RAV4 jest 514 l do rolety, a w wersji plug-in akumulator podnosi podłogę i zostaje 446 l. Wartości są mierzone różnymi metodami, więc różnica w realnym życiu może być mniejsza, ale na wózek i duże walizki Tucson wygląda praktyczniej.
Dla drugiego rzędu Hyundai podaje konkretne liczby: 1 014 mm nad głową i 1 002 mm na nogi. Toyota nie podaje takich danych dla nowego RAV4. Oba auta są wyłącznie pięciomiejscowe, trzeciego rzędu nie ma w żadnym z nich.
Która hybryda jest lepsza: 1.6 turbo czy 2.5
Podejścia marek są różne. Hyundai stawia na doładowany 1.6 T-GDi z 6-biegowym automatem: hybryda ma 245 KM i 380 N·m, czyli jest mocniejsza od hybrydowego RAV4 (185–194 KM) i wyraźnie „ciągnie” lepiej od dołu. Przyspieszenie hybrydy Tucson to 8,3 s z napędem na przód i 7,9 s z 4x4. Według deklarowanych emisji CO2 (118–130 g/km dla hybrydy z napędem na przód) daje to w przybliżeniu 5,1–5,6 l/100 km po naszym przeliczeniu.
Toyota stosuje wolnossące 2,5 l ze swoją hybrydową przekładnią bez klasycznej skrzyni biegów. Jest słabsze, ale Toyota deklaruje dla hybrydy do 5,8 l/100 km wg WLTP, a sam układ jest dopracowany przez lata w poprzednich generacjach RAV4.
W hybrydach plug-in jest odwrotnie: przewaga jest po stronie Toyoty. RAV4 PHEV z napędem na cztery koła ma 309 KM, przyspiesza do 100 km/h w 5,8 s, przejeżdża na prądzie do 137 km i ładuje się prądem stałym do 50 kW. Tucson PHEV — 292 KM, 7,9 s, do 81 km i ładowanie tylko prądem przemiennym 7,2 kW. Jeśli w domu jest gniazdko, a codzienna trasa to do 80–100 km, plug-in RAV4 pozwoli jeździć prawie bez benzyny.
Osobny argument Tucsona to benzynowa wersja 150 KM bez pełnej hybrydy: prostszy samochód dla tych, którzy nie chcą wysokonapięciowego akumulatora. W Europie RAV4 nie ma takiej wersji. Jak RAV4 wypada na tle innych konkurentów, omawialiśmy w porównaniach Toyota RAV4 2026 kontra Honda CR-V oraz Toyota RAV4 2026 kontra Skoda Kodiaq II.
Napęd 4x4, przyczepa i prześwit
W RAV4 napęd na cztery koła to AWD-i: tylne koła napędza osobny silnik elektryczny, nie ma mechanicznego wału między osiami. Toyota dodaje tryby Trail i Snow. Hyundai oferuje napęd 4x4 dla hybrydy i hybrydy plug-in Tucsona, a w wersjach z napędem na cztery koła dostępna jest kamera podglądu „pod samochodem” Ground View Monitor.
Pod kątem przyczepy mocniejszy jest RAV4: wersje z napędem na cztery koła ciągną do 2 000 kg. Tucson — do 1 910 kg w hybrydzie, 1 810 kg w plug-in i 1 700 kg w wersji benzynowej. Prześwit europejskiego Tucsona to 169 mm (159 mm z felgami 17"); terenową wersję XRT PRO z 210 mm Hyundai będzie sprzedawać tylko w Ameryce Północnej. Toyota Europe nie publikuje prześwitu dla RAV4.
Kiedy można je kupić w Ukrainie
Toyota Ukraina oferuje już nowego RAV4 z hybrydą i hybrydą plug-in, z napędem na przód i 4x4. Na stronie importera zaznaczono, że dane są wstępne i czekają na ostateczną homologację, oraz podano inne wartości mocy niż w Toyota Europe: do 239 KM w hybrydzie i do 329 KM w plug-in, do 126 km na prądzie. W naszej tabeli — dane Toyota Europe.
Europejskiego Tucsona NX5 będą składać w fabryce Hyundai w Czechach. Hyundai Motor Europe nie ogłosiło jeszcze cen ani daty startu sprzedaży; według francuskiego wydania Journal de l'Automobile hybryda trafi do sprzedaży w styczniu 2027 roku, a plug-in — latem. Dlatego u ukraińskich dealerów nowego Tucsona warto oczekiwać nie wcześniej niż w 2027 roku, a do tego czasu na rynku pozostaje Tucson NX4.
Komu co będzie pasować
- Hyundai Tucson NX5 — dla rodziny, dla której ważne są bagażnik i drugi rząd; dla tych, którzy chcą mocną „zwykłą” hybrydę bez ładowania z gniazdka lub prostszą wersję benzynową, oraz dla tych, którym podobają się duże ekrany (do 17 cali) i cztery porty USB-C o mocy 100 W.
- Toyota RAV4 — dla tych, którzy są gotowi ładować w domu i chcą jeździć głównie na prądzie, którym potrzebna jest przyczepa do 2 t i napęd na cztery koła z elektryczną tylną osią, a także dla tych, którzy nie chcą czekać: RAV4 można kupić już teraz.
Jakie akcesoria są już dostępne dla obu modeli
Dla RAV4 szóstej generacji w katalogu są już dostępne modelowe dywaniki Stingray 3D i mata do bagażnika dla Toyota RAV4 2025- rr. Pozostałe akcesoria modelowe są na razie dla poprzedniej, piątej generacji z lat 2019–2025: progi boczne do RAV4 2019, relings i belki poprzeczne oraz deflektory szyb. Nie przenoście ich automatycznie na nową karoserię — kompatybilność jest podana w karcie każdego produktu.
Dla Tucsona piątej generacji nie ma jeszcze produktów modelowych: pojawiają się, gdy auta trafiają do sprzedaży. Dla Tucsona NX4 z lat 2021–2025 wybór jest duży: aluminiowe progi, belki poprzeczne na zintegrowane relingi, dywaniki EVA i 3D oraz deflektory okien. W NX5 są inne: rozstaw osi, nadwozie i drzwi, więc akcesoria z NX4 nie będą pasować do nowego modelu.
Obrazy w artykule to ilustracje stworzone na podstawie oficjalnego opisu modeli, a nie zdjęcia fabryczne.
Dostarczamy Nova Poshta na terenie całej Ukrainy.










