
Nowy BYD Song Pro 2027: zasięg 1105 km i technologia Super DM-i Flex

BYD Song Pro 2027 warto rozpatrywać bez zamieszania w liczbach: potwierdzony łączny zasięg tej wersji dziś wynosi do 1001/1030 km według NEDC lub 982/1011 km według WLTC w zależności od odmiany, a wynik 1105 km w zweryfikowanych materiałach dotyczy Song Plus, a nie Song Pro. Dla brazylijskiej linii 2027 potwierdzono aktualizację flex układu hybrydowego, ale finalna karta techniczna dla tej lokalnej wersji nie została jeszcze opublikowana.
W praktyce to rodzinna hybryda plug-in z napędem na przód, pięcioma miejscami i dużym bagażnikiem. Sprawdzi się u osób, które regularnie ładują auto i chcą cichszej oraz tańszej codziennej eksploatacji w mieście, ale nie będzie dobrym wyborem dla tych, którzy oczekują sportowego prowadzenia, kompaktowych gabarytów albo napędu na cztery koła.
Model i jego miejsce na rynku
Song Pro zajmuje praktyczną niszę między kompaktowymi hybrydami a większymi rodzinnymi crossoverami. W gamie BYD stoi poniżej Song Plus, ale nie wygląda jak «budżetowe uproszczenie»: bagażnik 520 l, 5-miejscowe wnętrze i przyzwoity ciąg sprawiają, że to po prostu robocze auto rodzinne na co dzień.
Mocną stroną modelu jest połączenie jazdy na prądzie na krótkich odcinkach i benzynowej rezerwy w dłuższej trasie. Słabą — gabaryt, który jest duży jak na miasto: długość 4738 mm już wymaga przyzwyczajenia do parkowania, a charakter zawieszenia jest nastawiony raczej na spokój niż na emocje.
Generacje i historia modelu
W zweryfikowanych na potrzeby tej publikacji materiałach pojawia się aktualna eksportowa wersja Song Pro w kartach technicznych z lat 2025-2026, a dla Brazylii zapowiedziano linię 2027 z lokalną produkcją w Camaçari i adaptacją flex pod benzynę oraz etanol. To oznacza, że 2027 należy dziś traktować nie jako gwarantowanie nową generację z całkowicie inną techniką, lecz jako rozwój już istniejącego modelu.
Osobno ważne jest, że w publikacjach o 2027 wspomina się o odświeżonym designie, nowym wnętrzu i większym ekranie centralnym, ale te szczegóły nie są jeszcze potwierdzone finalną lokalną kartą techniczną. Dlatego pewnie opierać się warto na już opublikowanych parametrach obecnego Song Pro.
Silniki i skrzynie biegów
Obecny Song Pro to hybryda plug-in z benzynowym silnikiem 1,5 l o mocy 98 KM i 122 N·m oraz silnikiem elektrycznym o mocy 197 KM i 300 N·m. Moc systemowa zależy od wersji: 223 KM w GL lub 235 KM w GS, a łączny moment obrotowy w obu przypadkach wynosi 400 N·m. Napęd wyłącznie na przód, przekładnia — DHT30.
W temacie «Super DM-i Flex» kluczowe jest zrozumienie jednego: sama adaptacja flex dla Brazylii jest potwierdzona, ale dokładne finalne wartości dla brazylijskiego Song Pro 2027 wciąż czekają na oficjalną kartę. Dlatego poniżej — liczby, które już można uznać za realne dla obecnego modelu.
| Parametr | GL | GS |
|---|---|---|
| Układ napędowy | Hybryda plug-in | Hybryda plug-in |
| Silnik spalinowy | 1,5 l, 98 KM, 122 N·m | 1,5 l, 98 KM, 122 N·m |
| Silnik elektryczny | 197 KM, 300 N·m | 197 KM, 300 N·m |
| Moc systemowa | 223 KM | 235 KM |
| Łączny moment obrotowy | 400 N·m | 400 N·m |
| Bateria | 12,96 kWh | 18,3 kWh |
| Zasięg elektryczny | 71 km NEDC / 52 km WLTC | 110 km NEDC / 81 km WLTC |
| Zasięg łączny | 1001 km NEDC / 982 km WLTC | 1030 km NEDC / 1011 km WLTC |
| Przyspieszenie 0-100 km/h | 8,3 s | 7,9 s |
| Prędkość maksymalna | 170 km/h | 170 km/h |
Nadwozie, wymiary i układ jezdny
Rozmiarowo Song Pro nie jest już kompaktowy: 4738 × 1860 × 1710 mm, rozstaw osi 2712 mm, prześwit 182 mm. Daje to przyzwoitą ilość miejsca w drugim rzędzie i spokojny komfort na zniszczonym asfalcie, ale na ciasnych podwórkach i w parkingach podziemnych trzeba będzie przyzwyczaić się do długości nadwozia.
Bagażnik ma 520 l, a po złożeniu drugiego rzędu pojemność rośnie do 1339 l. Dla właściciela oznacza to, że wózek, walizki, zakupy czy pudła mieszczą się bez ciągłej zabawy w tetrisa. Promień zawracania 5,8 m jest normalny jak na klasę, a opony 225/60 R18 są bardziej o komforcie niż o ostrej reakcji na kierownicę.
| Wskaźnik | Wartość |
|---|---|
| Długość | 4738 mm |
| Szerokość | 1860 mm |
| Wysokość | 1710 mm |
| Rozstaw osi | 2712 mm |
| Prześwit | 182 mm |
| Bagażnik | 520 l |
| Bagażnik po złożeniu drugiego rzędu | 1339 l |
| Promień zawracania | 5,8 m |
Wnętrze, komfort i bezpieczeństwo
We wnętrzu postawiono na ciszę, miękkie zawieszenie i codzienną wygodę. Dla tego modelu ważniejsze są praktyczne rzeczy niż efekty dekoracyjne: dwustrefowa klimatyzacja, kamera 360°, cyfrowy klucz NFC, elektrycznie sterowana klapa bagażnika, możliwość zasilania urządzeń zewnętrznych przez VTOL.
Niunsem jest to, że wyposażenie wyraźnie różni się między wersjami. Bazowy GL jest skromniejszy pod względem systemów wsparcia kierowcy, podczas gdy GS ma znacznie pełniejszy pakiet, np. adaptacyjny tempomat, utrzymanie pasa, automatyczne hamowanie i kontrolę martwego pola. Jeśli auto ma służyć do tras, GS wygląda rozsądniej.
Codzienna eksploatacja
W codziennym użytkowaniu Song Pro ma sens wtedy, gdy jest ładowany. Ładowanie AC do 6,6 kW pozwala regularnie uzupełniać baterię bez skomplikowanej infrastruktury, a oficjalne zużycie 5,7 l/100 km według WLTC jak na hybrydę tej wielkości wygląda adekwatnie. Na krótkich trasach główną korzyść daje właśnie część elektryczna, a nie sam silnik benzynowy.
Jeśli jeździć bez ładowania, to nadal jest to dynamiczny i wygodny crossover, ale część sensu PHEV po prostu znika. Do tego dochodzą typowe, codzienne niuanse: duży tył na parkingu, miękka reakcja układu kierowniczego przy prędkości i niezbyt sportowa stabilność w gwałtownych manewrach.
Mocne i słabe strony
Z perspektywy właściciela Song Pro wygrywa praktycznością i ciszą, a nie emocjami. Najlepiej sprawdza się jako rodzinny samochód miejski lub podmiejski, gdzie liczą się bagażnik, płynność jazdy i możliwość pokonywania części trasy na prądzie.
| Plusy | Minusy |
|---|---|
| Przestronne 5-miejscowe wnętrze i bagażnik 520 l | Gabaryty nie są najwygodniejsze w ciasnych podwórkach i garażach |
| Dynamiczna hybryda: do 235 KM i 400 N·m | Napęd na przód i niesportowy charakter układu jezdnego |
| Realny sens w mieście przy regularnym ładowaniu | Bez ładowania przewaga ekonomiczna PHEV jest zauważalnie mniejsza |
| Przyzwoity zestaw funkcji na co dzień: kamera 360°, VTOL, NFC | W GL pakiet systemów bezpieczeństwa jest wyraźnie uboższy niż w GS |
| Miękki, komfortowy przejazd po złej drodze | Przy prędkości pojawiają się przechyły i niezbyt wyraźne wyczucie kierownicy |
Tuning i akcesoria
W przypadku Song Pro sens nie leży w tuningu mocy, lecz w ochronie wnętrza i strefy bagażowej. Fabryczny układ hybrydowy jest już wystarczająco mocny do codziennej jazdy, więc na początku warto zabezpieczyć elementy, które realnie się zużywają: podłogę, bagażnik i krawędź tylnego zderzaka.
Co warto sprawdzić do tego modelu
- Gumowe dywaniki do kabiny — praktyczna opcja do codziennej miejskiej eksploatacji, gdy do wnętrza stale trafiają błoto, woda i drobne śmieci.
- Mata do bagażnika — szczególnie przydatna w crossoverze z dużym bagażnikiem, jeśli regularnie wozi się tam wózek, torby, narzędzia lub zakupy.
- Nakładka na tylny zderzak — chroni górną krawędź zderzaka przed zarysowaniami podczas załadunku ciężkich lub twardych rzeczy.
Jeśli patrzeć szerzej, w tym modelu najlepiej sprawdzają się akcesoria, które pomagają zachować trwałość i czystość, a nie elementy dekoracyjne. To przypadek, gdy dobrze dobrany zestaw jest bardziej użyteczny niż próba zrobienia z miękkiego rodzinnego PHEV czegoś sportowego.
Wnioski
BYD Song Pro 2027 wygląda na mocną propozycję dla rodziny i codziennych dojazdów, jeśli potrzebne są pojemne wnętrze, duży bagażnik i zrozumiała logika hybrydy bez uzależnienia wyłącznie od stacji ładowania. Ważne jednak, by nie powielać marketingowej pomyłki z liczbą 1105 km: dla Song Pro nie jest ona potwierdzona, a finalne parametry brazylijskiej wersji flex 2027 wciąż czekają na oficjalną kartę techniczną.
Jeśli oceniać już znany Song Pro bez szumu wokół nowości, to nie jest to auto o frajdzie z jazdy, lecz o rozsądnej, codziennej efektywności. Materiał opiera się na realnym doświadczeniu doboru, praktyce i rzeczywistych scenariuszach użytkowania, dlatego główny wniosek jest prosty: model jest wart uwagi dla tych, którzy będą codziennie wykorzystywać jego część hybrydową, a nie tylko wozić dodatkową baterię.
| ✔ | Przestronne 5-miejscowe wnętrze i bagażnik o pojemności 520 l sprawiają, że Song Pro jest wygodny dla rodziny i codziennych dojazdów. Po złożeniu drugiego rzędu pojemność rośnie do 1339 l, więc w aucie łatwo przewozić większe rzeczy. |
| ✔ | Układ hybrydowy zapewnia dobrą dynamikę: do 235 KM i 400 Nm, a przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 7,9–8,3 s w zależności od wersji. Do zwykłej jazdy miejskiej i podmiejskiej to w zupełności wystarcza. |
| ✔ | W codziennym użytkowaniu jako PHEV ma to wyraźny sens: na krótkich trasach samochód może jechać na prądzie, a ładowanie z AC do 6,6 kW nie wymaga skomplikowanej infrastruktury. To wygodne dla tych, którzy mogą regularnie podłączać auto w domu lub w pracy. |
| ✔ | Zawieszenie zestrojono pod komfort, a prześwit 182 mm pomaga spokojniej jeździć po nieidealnych drogach. Do codziennego użytkowania jest to praktyczniejsze niż twarde, sportowe zestrojenie. |
| ✔ | W bogatszych wersjach jest przydatne wyposażenie do codziennego życia: kamera 360°, klucz NFC, elektryczna klapa bagażnika i VTOL. Ułatwia to parkowanie, dostęp do auta i drobne codzienne zadania. |
| ✘ | Gabaryty Song Pro są niemałe: długość 4738 mm utrudnia manewrowanie w ciasnych podwórkach, garażach i podziemnych parkingach. Do miasta to nie jest najwygodniejszy format. |
| ✘ | Model ma tylko napęd przedni i spokojny charakter podwozia, więc nie ma co liczyć na sportowe prowadzenie. Przy większych prędkościach pojawiają się przechyły i niezbyt wyraźny feedback z kierownicy. |
| ✘ | Ekonomiczna przewaga PHEV jest odczuwalna tylko wtedy, gdy auto regularnie się ładuje. Jeśli jeździć bez doładowywania, znaczna część sensu hybrydowej konstrukcji znika. |
| ✘ | Podstawowa wersja GL jest wyraźnie uboższa w wyposażenie bezpieczeństwa niż GS. Jeśli auto często będzie wyjeżdżać na trasę, może to skłaniać do wyboru właśnie droższej wersji. |







