
Xiaomi SU7 2026: pełna recenzja elektrycznego sedana, który rzuca wyzwanie Porsche Taycan i Tesla Model 3

Xiaomi SU7 2026 to duży elektryczny sedan-fastback, który nie celuje w niszę „kolejnego chińskiego elektryka”, lecz w segment pomiędzy Tesla Model 3 a droższymi, nastawionymi na kierowcę modelami pokroju Porsche Taycan. Kluczowe jest tu nie tylko przyspieszenie, ale połączenie rozmiaru, wyposażenia, platformy obliczeniowej 700 TOPS, standardowego lidaru oraz zasięgu do 902 km w cyklu CLTC.
Dla kupującego sedno jest proste: SU7 będzie dla tych, którzy chcą technologicznego i cichego auta elektrycznego z dużą wytrzymałością baterii i poczuciem solidnie złożonego samochodu. Nie będzie dla tych, którzy potrzebują przejrzystych europejskich norm zasięgu, oficjalnej globalnej sieci serwisowej już teraz oraz jednoznacznie potwierdzonego prześwitu na trudne drogi.
Model i jego miejsce na rynku
Pod względem pozycjonowania SU7 2026 stoi wyżej niż typowy masowy sedan. Cenowo wersja bazowa jest wyraźnie tańsza od Porsche Taycan, a rozmiarem i ambicją auto jest odczuwalnie większe niż Tesla Model 3: rozstaw osi to 3000 mm, więc kabina i miejsce na tylnej kanapie nie sprawiają wrażenia ciasnych.
Najmocniejszym argumentem SU7 nie jest jeden parametr, lecz cały pakiet. Już w standardzie dostajemy rozbudowany zestaw asystentów, szybką elektronikę, duży system multimedialny i duże nadwozie. Dlatego to logiczny wybór dla tych, którzy dużo jeżdżą po mieście i w trasie, ale nie chcą dopłacać wyłącznie za znaczek. Jeśli jednak potrzebny jest stricte sportowy charakter albo dopracowany, markowy serwis poza Chinami, SU7 na razie nie jest najbardziej oczywistym scenariuszem.
Generacja i historia modelu
Historia SU7 jest jeszcze krótka, więc na rozmowy o długiej zmianie generacji jest za wcześnie. W materiałach dostępnych publicznie są wczesne specyfikacje modelu z 2024 roku, a 19 marca 2026 roku Xiaomi oficjalnie uruchomiło odświeżone SU7 z przejrzanym wyposażeniem i naciskiem na systemy wsparcia kierowcy. Część źródeł nazywa to nową generacją, ale w istocie chodzi o młodą linię modelową, która nadal znajduje się w pierwszym dużym cyklu rozwoju.
Dla rynku ważniejsze jest co innego: to właśnie wersja 2026 stała się „dorosła” w odbiorze. Pojawił się standardowy lidar we wszystkich odmianach, zachowano mocną stronę baterii, a ceny pozostały agresywne: od 219900 juanów za Standard do 303900 juanów za Max. To znaczy, że ewolucja idzie tu nie przez zmianę formy nadwozia, lecz przez szybkie dopracowywanie techniki i wyposażenia.
Silniki i przekładnie
W SU7 nie ma wersji benzynowych ani hybrydowych, więc typowy dla aut spalinowych punkt „pojemność silnika” nie ma tu zastosowania. Wszystkie wersje to czyste elektryki z jednostopniową przekładnią redukcyjną: Standard i Pro mają jeden tylny silnik elektryczny, a Max — dwusilnikowy napęd na cztery koła z przednim silnikiem asynchronicznym i tylnym synchronicznym.
| Wersja | Napęd | Układ napędowy | Moc | Moment obrotowy | Bateria | Zasięg | 0–100 km/h |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Standard | Tylny | 1 tylny silnik elektryczny | 235 kW, 315 KM | 505 N·m | 73 kWh, LFP | 720 km, CLTC | 5,3 s |
| Pro | Tylny | 1 tylny silnik elektryczny | 235 kW, 315 KM | 505 N·m | 96,3 kWh, LFP | 902 km, CLTC | 5,7 s |
| Max | 4x4 | 2 silniki elektryczne | 508 kW, 681 KM | 866 N·m | 101,7 kWh, NMC | 835 km, CLTC | 3,1 s |
W praktyce wybór wygląda tak: Standard — dla tych, którzy chcą niższą cenę wejścia bez wrażenia „gołej” wersji; Pro — dla maksymalnego zasięgu; Max — dla tych, którym naprawdę potrzebny jest napęd 4x4 i bardzo szybki start. Ważne jest, by pamiętać, że zasięgi podano według chińskiego cyklu CLTC, więc w realnej jeździe mieszanej zużycie będzie wyższe niż deklarowane.
Nadwozie, wymiary i zawieszenie
Formalnie to 5-miejscowy, 4-drzwiowy sedan-fastback z samonośnym nadwoziem. Proporcje SU7 są długie, szerokie i niskie, więc bliżej mu do dużych elektrycznych sedanów niż do kompaktowych aut miejskich. To plus dla stabilności i przestrzeni, ale wymaga uwagi na wąskich parkingach i zjazdach.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Typ nadwozia | 4-drzwiowy sedan-fastback, 5 miejsc |
| Wymiary | 4997 × 1963 × 1460 mm dla Standard; 4997 × 1963 × 1445 mm dla Pro i Max |
| Rozstaw osi | 3000 mm |
| Bagażnik główny | 493 l |
| Przedni bagażnik | 105 l |
| Opony | 245/45 R19 przód, 265/45 R19 tył |
| Zawieszenie | W Pro i Max — dwukomorowe zawieszenie pneumatyczne z adaptacyjnymi amortyzatorami |
| Prześwit | Oficjalnie niepotwierdzony w otwartych materiałach fabrycznych |
Osobny niuans to prześwit. Dla rocznika 2026 Xiaomi nie podaje jednoznacznej, publicznej wartości fabrycznej, więc ocenę przydatności auta na mocno zniszczone drogi warto traktować ostrożnie. Jeśli kluczowe są dla ciebie wysokie progi zwalniające, dojazdy gruntowe czy strome podjazdy, ten punkt trzeba sprawdzać nie na podstawie plotek, tylko na żywym egzemplarzu.
Wnętrze, komfort i bezpieczeństwo
Wnętrze SU7 zaprojektowano z myślą o codziennym użytkowaniu, a nie tylko efekcie „wow” przy pierwszym kontakcie. Centralny ekran ma przekątną 16,1 cala i rozdzielczość 3K, osobno jest 7,1-calowy zestaw wskaźników oraz duży wyświetlacz HUD. W Standard i Pro montuje się 14 głośników, w Max — 25, a drobna praktyczność jest przemyślana: 29 schowków oraz wbudowana lodówka 4,4 l z trybami chłodzenia i podgrzewania.
Pod kątem bezpieczeństwa zestaw jest mocny: stalowo-aluminiowa „klatka” nadwozia, 9 poduszek powietrznych, 25 funkcji bezpieczeństwa aktywnego i wsparcia kierowcy, lidar, radar milimetrowy 4D oraz jedna, wspólna dla wszystkich wersji, wydajna baza obliczeniowa. Jest jednak ważne zastrzeżenie: akcja serwisowa dużej partii Standard ze względu na skrajne scenariusze pracy asystenta jazdy autostradowej pokazała, że elektronika jest tu bardzo ambitna, ale nadal nie poza krytyką. To nie powód, by skreślać model, ale też nie ten przypadek, w którym asystentom można bezmyślnie ufać.
Codzienna eksploatacja
W codziennym użytkowaniu SU7 wypada przekonująco właśnie jako duży elektryk „na co dzień”. Bagażnik 493 l plus przedni schowek 105 l dają sensowną pojemność, a długi rozstaw osi sprzyja komfortowi drugiego rzędu. Z opinii z realnej eksploatacji wynika, że auto jest ciche, solidnie zebrane i nie męczy kierowcy drobnymi irytacjami.
Najważniejsze, co trzeba właściwie czytać, to zużycie energii. Katalogowe 11,7–13,4 kWh na 100 km wygląda bardzo optymistycznie, podczas gdy w realnym, długim przypadku właściciel SU7 Pro notował około 18 kWh na 100 km. To nie porażka, tylko normalna różnica między cyklem laboratoryjnym a życiem. Plusem jest to, że trwałość baterii wygląda obiecująco: w znanym długodystansowym scenariuszu po 265757 km pozostawało 94,5% kondycji baterii. Warto też uwzględnić gwarancję: 60 miesięcy lub 100000 km na auto oraz 96 miesięcy lub 160000 km na baterię, silnik elektryczny i sterownik.
Słabszym punktem scenariusza „na co dzień” jest kontekst rynkowy. Auto jest na razie ukierunkowane na Chiny, więc dla kupującego poza tym rynkiem kwestie serwisu, języka asystenta głosowego i adaptacji funkcji będą ważyć nie mniej niż dynamika czy ekran.
Mocne i słabe strony
Jeśli patrzeć na SU7 oczami właściciela, a nie przez reklamowe hasła, bilans wypada bardzo mocno, ale nie bez zastrzeżeń.
| Aspekt | Mocna strona | Słaba strona |
|---|---|---|
| Zasięg i ładowanie | Bardzo duży deklarowany zasięg, zwłaszcza w Pro; architektura 752/897 V ma sens na długich trasach | Dane katalogowe podano wg CLTC, więc realne zużycie jest wyraźnie wyższe |
| Wrażenia z jazdy | Komfortowa, cicha i „zebrana” jazda bez zmęczenia na co dzień | Kierownica może wydawać się zbyt lekka, a miękkie tryby zawieszenia — nieco „pływające” |
| Wnętrze | Dobre materiały, szybki interfejs, dużo miejsca i praktycznych schowków | Część ekosystemu najlepiej działa w chińskim środowisku |
| Elektronika i bezpieczeństwo | Bogate wyposażenie już w bazie: lidar, radary, 9 poduszek, szeroki zestaw asystentów | Były pytania o pracę asystenta jazdy autostradowej w skrajnych scenariuszach |
| Praktyczność | Normalny bagażnik, przedni schowek, dobra przydatność do miasta i trasy | Oficjalny prześwit nie jest transparentny, więc przydatność na trudne drogi trzeba sprawdzać osobno |
Tuning i akcesoria
Dla SU7 logiczny jest nie agresywny tuning, a praktyczne doposażenie. Auto i tak jest naszpikowane elektroniką i ma wyraziste nadwozie, więc na początek powinny iść rzeczy, które chronią wnętrze i bagażnik oraz dają drugi komplet kół pod inny scenariusz jazdy. To szczególnie istotne w modelu o niskiej sylwetce, gdzie zbędny dekoracyjny eksperyment może być mniej użyteczny niż porządne przygotowanie eksploatacyjne.
Co warto sprawdzić do tego modelu
- Dywaniki do wnętrza — pierwszy zakup do jasnego i technologicznego wnętrza, żeby nie zbierać piasku i wilgoci po całej podłodze.
- Mata do bagażnika — przydatna, jeśli wożisz kable do ładowania, torby, rzeczy domowe albo wózek dziecięcy.
- Felgi samochodowe — mają sens jako drugi komplet albo do korekty wyglądu, ale warto dobierać je bez fanatyzmu, z uwzględnieniem komfortu i stanu dróg.
W skrócie: SU7 nie potrzebuje „ratunkowego” tuningu. Bardziej potrzebuje odpowiednich akcesoriów do codziennej eksploatacji i rozsądnego doboru kół niż próby zamiany gotowego dużego elektrycznego sedana w show-car.
Wniosek
Xiaomi SU7 2026 okazało się znacznie dojrzalsze, niż można było oczekiwać od młodego modelu: jest duże, szybkie, dobrze wyposażone, ma mocną stronę baterii i wygląda przekonująco nie tylko na papierze. Najbardziej racjonalnie wypada w wersji Pro, jeśli kluczowy jest zasięg, albo w Max, jeśli potrzebujesz napędu 4x4 i bardzo wysokiej dynamiki. Jednocześnie kupujący powinien trzeźwo ocenić realny zasięg, kwestie serwisu poza Chinami oraz brak jednoznacznie potwierdzonego prześwitu. Ten materiał opiera się na realnym doświadczeniu doboru, praktyce i rzeczywistych scenariuszach użytkowania, dlatego główny wniosek jest prosty: SU7 warto rozważać nie jako modny gadżet na kołach, lecz jako poważny elektryczny sedan z bardzo mocnym zestawem parametrów i kilkoma istotnymi niuansami eksploatacyjnymi.
| ✔ | Duży rozstaw osi 3000 mm i nadwozie fastback dają wyraźnie przestronny drugi rząd oraz wygodną pozycję siedzącą na codzienne dojazdy i trasy. |
| ✔ | W wersji Pro deklarowany zasięg wynosi do 902 km wg CLTC, a ogólnie model ma mocną część bateryjną i architekturę 752/897 V, co jest przydatne w dalekich podróżach. |
| ✔ | Bogate wyposażenie już w bazie: centralny 16,1-calowy wyświetlacz 3K, 7,1-calowy zestaw wskaźników, wyświetlacz projekcyjny, 9 poduszek powietrznych i 25 funkcji aktywnego bezpieczeństwa. |
| ✔ | Praktyczność na poziomie: 493 l głównego bagażnika, 105 l przedniego schowka, 29 miejsc na drobiazgi, a nawet wbudowana lodówka o pojemności 4,4 l. |
| ✔ | W rzeczywistym użytkowaniu samochód opisano jako cichy, dobrze złożony i komfortowy, a po długim przebiegu wskazano utrzymanie 94,5% kondycji baterii. |
| ✘ | Fabryczny zasięg podany jest wg cyklu CLTC, dlatego w rzeczywistej mieszanej jeździe zużycie będzie wyższe niż w tabeli danych technicznych. |
| ✘ | Niezatwierdzony oficjalnie prześwit utrudnia ocenę przydatności auta na zniszczone drogi, wysokie progi zwalniające i strome najazdy. |
| ✘ | Asystenci elektroniczni wciąż nie są bezbłędni: w artykule wspomniano o odwołaniu dużej partii Standard z powodu skrajnych scenariuszy działania asystenta jazdy autostradowej. |
| ✘ | Model jest na razie nastawiony głównie na Chiny, więc poza tym rynkiem mogą pojawić się pytania o serwis, język asystenta głosowego i dopasowanie funkcji. |







