Toyota Corolla Touring Sports E210: test hybrydowego kombi 1.8 i 2.0 Hybrid

Materiał przygotowano z wykorzystaniem narzędzi AI do badania tematu, strukturyzacji i tworzenia wstępnego szkicu. Weryfikacja faktów, redakcja, ocena ekspercka i ostateczne zatwierdzenie zostały wykonane przez Maksyma Vasyliovycha Radomskyiego.

Toyota Corolla Touring Sports — kombi dwunastej generacji Corolli (E210), które w Europie stało się jednym z najpopularniejszych „rodzinnych” aut z hybrydą. W Ukrainie częściej mówi się na niego po prostu „Toyota Corolla Touring Sport” albo „Corolla kombi”. Sprawdzamy, czym różnią się hybrydy 1.8 i 2.0, co zmienił lifting, ile tak naprawdę mieści bagażnik i co nowego przyniósł rok modelowy 2026.

Spis treści

Generacja E210 i lifting

Kombi Toyota zaprezentowała we wrześniu 2018 roku. Stworzono je z myślą o Europie: design powstał w europejskim centrum projektowym Toyoty, a platforma to modułowa TNGA GA-C — ta sama, co w hatchbacku i sedanie. Rozstaw osi kombi wynosi 2700 mm, jak w sedanie, dlatego na tylnej kanapie jest więcej miejsca niż w hatchbacku.

W czerwcu 2022 roku Toyota zapowiedziała odświeżoną Corollę, której sprzedaż w Europie ruszyła w pierwszym kwartale 2023 roku. To właśnie ten lifting, o który najczęściej pytają: z zewnątrz jest skromny — inny grill, nowe felgi i kolory — a najważniejsze zmiany ukryto pod maską i we wnętrzu:

  • hybrydowy układ napędowy piątej generacji z mocniejszymi silnikami elektrycznymi;
  • nowa litowo-jonowa bateria trakcyjna — według Toyoty lżejsza nawet o 18 kg;
  • multimedia z ekranem 10,5 cala i cyfrowe zegary 12,3 cala;
  • zaktualizowany pakiet systemów bezpieczeństwa Toyota T-Mate.

Na starcie sprzedaży w 2019 roku, oprócz hybryd, oferowano benzynowy 1.2 Turbo. Obecna europejska gama Touring Sports to hybrydy 1.8 i 2.0.

Hybrydy 1.8 i 2.0: parametry

Oba układy napędowe to pełne hybrydy (HEV) bez ładowania z gniazdka: silnik benzynowy współpracuje z silnikami elektrycznymi i planetarną przekładnią e-CVT, napęd jest na przód. Auto ładuje baterię samo — od silnika oraz podczas hamowania. Więcej o różnicach między HEV, PHEV i MHEV — w artykule o rodzajach samochodów hybrydowych.

Parametr1.8 Hybrid2.0 Hybrid
Moc systemowa (po liftingu)140 KM196 KM (od roku modelowego 2026 — 178 KM)
Przyspieszenie 0–100 km/h9,2 s7,5 s (wersja 196 KM)
Emisja CO2 (WLTP, od)≈101–102 g/km≈103–107 g/km
Skrzynia / napęde-CVT / przednie-CVT / przedni
Bagażnik (do rolety / maks.)596–598 / 1606 l581 / 1591 l

Emisja CO2 na poziomie 101–107 g/km odpowiada w przybliżeniu 4,4–4,7 l benzyny na 100 km w cyklu WLTP. Rzeczywiste zużycie zależy od scenariusza: w mieście pełna hybryda długo jedzie z wyłączonym silnikiem i wtedy oszczędza najwięcej, natomiast na szybkiej trasie przewaga nad zwykłym benzynowym kombi jest zauważalnie mniejsza.

Wymiary są takie same dla obu wersji:

  • długość — 4650 mm;
  • szerokość — 1790 mm;
  • wysokość — 1435 mm;
  • rozstaw osi — 2700 mm.

Bagażnik i praktyczność

To właśnie ze względu na bagażnik kupuje się Touring Sports i tutaj warto wiedzieć o różnicach między wersjami. W hybrydzie 1.8 pojemność do rolety to około 596–598 l, a po złożeniu oparć — do 1606 l. W wersji 2.0 bagażnik jest mniejszy: 581 l i 1591 l, ponieważ przez większy układ hybrydowy podłoga przestrzeni ładunkowej znajduje się wyżej. Dlatego w testach i ogłoszeniach można spotkać obie wartości — i obie są poprawne.

Co przydatnego znajdziemy w bagażniku:

  • dwustronna podłoga: jedna strona z wykładziną, druga — gumowa, którą można myć;
  • podłogę można przestawić, aby po złożeniu siedzeń uzyskać równą powierzchnię;
  • oparcia tylnego rzędu (60/40) składają się z bagażnika za pomocą zdalnych dźwigni;
  • powierzchnia ładunkowa — około 1067 × 1055 mm, po bokach — schowki na drobiazgi;
  • w droższych wersjach dostępna jest elektryczna klapa bagażnika sterowana gestem.

Wnętrze, multimedia i bezpieczeństwo

Po liftingu we wnętrzu pojawił się system multimedialny Toyota Smart Connect z ekranem 10,5 cala, nawigacją w chmurze i asystentem głosowym, a także konfigurowalny cyfrowy zestaw wskaźników 12,3 cala z czterema trybami wyświetlania. Od roku modelowego 2026 cyfrowe zegary 12,3 cala są standardem we wszystkich wersjach.

Pakiet Toyota T-Mate łączy Toyota Safety Sense najnowszej generacji z nowymi funkcjami:

  • adaptacyjny tempomat i automatyczne hamowanie przed przeszkodą;
  • utrzymanie pasa ruchu;
  • ograniczenie gwałtownego przyspieszenia (Acceleration Suppression) — chroni przed przypadkowym wciśnięciem pedału;
  • Safe Exit Assist — ostrzega o ruchu z tyłu podczas otwierania drzwi;
  • przypomnienie o pasażerze lub rzeczach na tylnej kanapie;
  • od roku modelowego 2026 — kamera monitorująca uwagę kierowcy we wszystkich wersjach.

Zawieszenie zestrojono pod komfort: kombi miękko wybiera nierówności, a jednocześnie pewnie trzyma tor jazdy.

GR Sport i „bliźniak” Suzuki Swace

GR Sport to najbardziej efektowna wersja Touring Sports, ale jest to pakiet stylistyczny, a nie „usportowiona” odmiana. Otrzymuje własny grill, 18-calowe felgi, czarne obudowy lusterek, sportowe fotele z czerwoną nicią oraz emblematy GR Sport. Układ napędowy pozostaje ten sam — hybryda 2.0. Prawdziwie „gorąca” Corolla to hatchback GR Corolla i nie występuje jako kombi.

Touring Sports na Europę składa się w zakładzie Toyota Manufacturing UK w Burnaston (Wielka Brytania). Na tej samej linii produkowany jest Suzuki Swace — w praktyce to to samo kombi z innym grillem i emblematami oraz z hybrydą 1.8. Dla właściciela oznacza to takie same wymiary, bagażnik i kompatybilność większości akcesoriów.

Corolla Touring Sports 2026 i co dalej

Aktualizację na rok modelowy 2026 Toyota ogłosiła w grudniu 2025 roku, a sprzedaż w Europie rozpoczęła się w marcu 2026. Zmian jest niewiele:

  • matowy szary kolor Onyx Grey — po raz pierwszy wśród Toyot dla Europy; dla kombi i GR Sport;
  • nowy metalik w palecie;
  • tapicerka Samara z materiałów z recyklingu w szerszym zakresie wersji;
  • kamera monitorująca kierowcę i cyfrowe zegary 12,3 cala — w standardzie;
  • hybryda 2.0 deklarowana z maksymalną mocą 178 KM zamiast 196 KM — Toyota oficjalnie nie wyjaśniła przyczyny.

Następna Corolla została już pokazana jako koncept na Japan Mobility Show w październiku 2025 roku: zaprojektowało ją europejskie centrum designu Toyoty, a wśród układów napędowych zapowiadane są hybrydy, hybrydy plug-in i samochód elektryczny. Koncept pokazano w nadwoziu sedan; czy w nowej generacji będzie kombi, Toyota na razie nie informowała.

Touring Sports w Ukrainie i akcesoria

W oficjalnej ukraińskiej ofercie Toyoty występuje Corolla Hybrid bez osobnej wersji Touring Sports, dlatego kombi w Ukrainie to przeważnie auta sprowadzone z Europy. W Wielkiej Brytanii, według What Car?, sugerowana cena Touring Sports startuje od £32 155. Dla porównania z innymi nadwoziami zobaczcie nasze testy odświeżonego hatchbacka Corolli i sedana Corolla 2023.

Dla kombi w pierwszej kolejności warto zadbać o bagażnik. W katalogu są maty do bagażnika do Corolli 2019+, w tym Stingray 3D właśnie do nadwozia kombi — w dwóch wariantach, pod dolne i górne położenie podłogi. Przed zamówieniem sprawdź, na jakim poziomie znajduje się podłoga w Twoim samochodzie. Pozostałe akcesoria — owiewki, nakładki, bagażniki dachowe — zebraliśmy na stronie tuning Toyota Corolla 2019+.

Wysyłamy Nova Poshta na terenie całej Ukrainy; zamówienia od 15 000 ₴ — bezpłatnie własnym transportem.

Shipping to EU

Hurt i detal

Własny magazyn

Zaloguj się do serwisu
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Zamówienie zwrotnych
Powiadom o dostępności