Hyundai IONIQ 9: przegląd, dane techniczne, zasięg, wersje i ceny

Materiał przygotowano z wykorzystaniem narzędzi AI do badania tematu, strukturyzacji i tworzenia wstępnego szkicu. Weryfikacja faktów, redakcja, ocena ekspercka i ostateczne zatwierdzenie zostały wykonane przez Maksyma Vasyliovycha Radomskyiego.

Hyundai IONIQ 9 — największy elektryczny Hyundai: trzyrzędowy crossover o długości 5 060 mm na platformie E-GMP z baterią 110,3 kWh, trzema wersjami mocy 160, 226 i 315 kW oraz zasięgiem do 620 km wg WLTP. Model pokazano 20 listopada 2024 roku w Los Angeles, sprzedaż w USA ruszyła w maju 2025, a w Niemczech zamówienia otwarto w lipcu 2025. Poniżej — parametry według oficjalnych danych Hyundai, wersje wyposażenia, wnętrze i praktyczne niuanse dla właściciela.

Spis treści

Czym jest Hyundai IONIQ 9 i gdzie jest produkowany

IONIQ 9 to flagowy model elektrycznej linii IONIQ, trzecia propozycja po kompaktowym IONIQ 5 i sedanie IONIQ 6. Rozstaw osi 3 130 mm jest najdłuższy wśród wszystkich modeli Hyundai. Crossover zbudowano na tej samej modułowej platformie E-GMP co spokrewniony Kia EV9, z obsługą ładowania ze stacji 400 i 800 V. Wymiarami jest zbliżony do benzynowego flagowca Hyundai Palisade, ale ma płaską podłogę bez tunelu.

Światowa premiera odbyła się 20 listopada 2024 roku w domu Goldstein House w Los Angeles; publiczność zobaczyła auto na targach AutoMobility LA. Na rynek USA IONIQ 9 jest składany w nowej fabryce Hyundai Motor Group Metaplant America w stanie Georgia — to pierwszy całkowicie nowy model, który tam wprowadzono na linię produkcyjną (produkcja od I kwartału 2025 roku).

Jakie parametry techniczne ma IONIQ 9

Bateria we wszystkich wersjach jest taka sama — 110,3 kWh (NCM, system 610 V); różnice dotyczą tylko silników i napędu. Wersja bazowa jest tylnonapędowa z jednym silnikiem, a dwie pozostałe mają drugi silnik na przedniej osi oraz napęd na wszystkie koła z trybami na śnieg, błoto i piasek.

Parametr160 kW (RWD)226 kW (AWD)315 kW (Performance AWD)
Moc160 kW (218 KM)226 kW (307 KM)315 kW (428 KM)
Moment obrotowy350 Nm605 Nm700 Nm
0–100 km/h9,4 s6,7 s5,2 s
Prędkość maksymalna190 km/h200 km/h200 km/h
Zasięg WLTP620 km600–606 km600 km
Zużycie WLTP19,9 kWh/100 km20,4–20,6 kWh/100 km20,6 kWh/100 km
Masa własna2 594–2 664 kg2 657–2 803 kg2 689–2 819 kg
Przyczepa z hamulcami1 600 kg2 500 kg2 500 kg
Przedni bagażnik88 l52 l52 l

Wymiary są takie same dla wszystkich wersji: długość 5 060 mm, szerokość 1 980 mm, wysokość 1 790 mm, rozstaw osi 3 130 mm, prześwit 174 mm, średnica zawracania 12,48 m. Współczynnik oporu aerodynamicznego wynosi 0,27, a z cyfrowymi lusterkami — 0,26. Zawieszenie: McPherson z przodu i wielowahacz z tyłu; nie ma pneumatyki ani adaptacyjnych amortyzatorów. Koła: 19, 20 lub 21 cali w zależności od wersji wyposażenia.

Jaki zasięg ma IONIQ 9 i jak szybko się ładuje

Największy zasięg — 620 km wg WLTP — ma wersja tylnonapędowa na 19-calowych kołach; odmiany z AWD oferują około 600 km. W USA w cyklu EPA wersja bazowa otrzymała 335 mil (≈540 km), a Performance na 21-calowych kołach — 311 mil (≈500 km). Rzeczywisty zasięg zimą będzie zauważalnie mniejszy: na mrozie bateria oddaje mniej energii, a ogrzewanie dużego wnętrza zużywa więcej.

  • Szybkie ładowanie prądem stałym: do 233 kW, 10–80 % w 24 minuty na stacji 350 kW; na stacji 50 kW — 109 minut.
  • Ładowanie prądem przemiennym: pokładowa ładowarka 11 kW, 10–100 % w około 10 godzin z domowej stacji Type 2.
  • Złącze: w Europie — CCS2, w USA — NACS (to samo co na ładowarkach Tesla).
  • V2L: gniazdko w bagażniku, z którego można zasilać urządzenia domowe.

Co we wnętrzu: fotele, konsola, ekrany

Wnętrze jest przewidziane na 6 lub 7 miejsc. Głównym wyróżnikiem jest konsola Universal Island 2.0, którą można przesunąć o 190 mm do tyłu, w stronę drugiego rzędu; ma ona górny schowek o pojemności 5,6 l oraz wysuwany dolny o pojemności 12,6 l. W wersji sześcioosobowej dostępne są fotele Relax (pierwszy i drugi rząd rozkładają się z podnóżkiem) oraz obrotowe fotele w drugim rzędzie, które na postoju można odwrócić przodem do trzeciego rzędu.

  • Ekrany: panoramiczny, zakrzywiony moduł z dwóch wyświetlaczy — zestaw wskaźników i multimedia.
  • Audio: seryjnie 8 głośników, opcjonalnie BOSE z 14 głośnikami i dźwiękiem przestrzennym 5.1.
  • Cyfrowe lusterka: na wybranych rynkach — kamery zamiast lusterek i 7-calowe ekrany OLED w drzwiach.
  • Cyfrowy kluczyk przez NFC w smartfonie.
  • Asystenci: adaptacyjny tempomat z funkcją zatrzymania, automatyczne hamowanie awaryjne z rozpoznawaniem pieszych i rowerzystów, utrzymanie pasa oraz prowadzenie po pasie.

Bagażnik według europejskiej metodologii VDA ma 338 l za trzecim rzędem i do 2 419 l (7 miejsc) lub 2 494 l (6 miejsc) po złożeniu drugiego i trzeciego rzędu. Hyundai w światowym komunikacie prasowym podaje inne wartości — 620 l i 1 323 l: to inna metoda pomiaru, dlatego porównywać warto liczby w ramach jednego systemu.

Z zewnątrz IONIQ 9 jest rozpoznawalny po świetle Parametric Pixel: drobnych „pikselach” w przednich i tylnych lampach oraz w dolnej części zderzaków, reflektorach projekcyjnych z sześciennymi modułami i podświetleniu klamek drzwi.

Jakie wersje wyposażenia i ile kosztuje IONIQ 9

W Niemczech na starcie sprzedaży (lipiec 2025 roku) wersja bazowa kosztowała od 68 500 €, odmiana AWD 226 kW — od 81 500 €, a Performance 315 kW — od 86 750 €. Już w standardzie są: oświetlenie LED, 19-calowe felgi, elektryczna regulacja przednich foteli, podgrzewanie pierwszego i drugiego rzędu oraz dwa ekrany po 12,3 cala.

W sierpniu 2026 roku Hyundai zaktualizował ofertę na rok modelowy 2027 bez zmian technicznych: baza podrożała do 70 850 €, ale seryjnie otrzymała kamerę 360°, czujniki parkowania z automatycznym hamowaniem, zdalne parkowanie i cyfrowy kluczyk 2.0. Linię Techniq przemianowano na Centriq (od 78 850 €), Uniq kosztuje od 86 100 €, a nowa topowa Blackline oparta na Performance — od 89 950 €. Wnętrze sześcioosobowe jest dostępne tylko w Uniq i Blackline.

W USA IONIQ 9 w roku modelowym 2026 kosztuje od $58 955 bez uwzględnienia dostawy do dealera ($60 555 z nią), a topowy Performance Calligraphy Design — około $78 000. W Wielkiej Brytanii — od £64 995. Na stronie oficjalnego importera Hyundai w Ukrainie jest podstrona modelu, ale ceny na październik 2026 roku nie zostały tam opublikowane.

Na co zwrócić uwagę jako właściciel IONIQ 9

Przegląd okresowy — co 30 000 km lub co 24 miesiące. Duża masa (do 2,8 t) i szerokie opony 255–285 mm szybciej zużywają hamulce i ogumienie niż w lżejszych crossoverach, dlatego stan opon i felg warto sprawdzać częściej. Prześwit 174 mm jest jak w zwykłym miejskim crossoverze, a nie w terenówce: na drogach gruntowych i przy wysokich krawężnikach warto to brać pod uwagę.

Dedykowanych akcesoriów modelowych dokładnie do IONIQ 9 w naszym katalogu na razie nie ma, więc pasują do niego rzeczy uniwersalne: organizery do bagażnika, ramka tablicy rejestracyjnej oraz emblematy Hyundai do dywaników. Pozostałe produkty do tej marki zebraliśmy w dziale tuning i akcesoria Hyundai.

Dostarczamy Nova Poshta na terenie całej Ukrainy.

Shipping to EU

Hurt i detal

Własny magazyn

Zaloguj się do serwisu
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Zamówienie zwrotnych
Powiadom o dostępności