
Mercedes-AMG prezentuje odświeżone GLE i GLS z mocnym silnikiem V8

Odświeżone Mercedes-AMG GLE 63 S i GLS 63 — to nie tylko duże, szybkie crossovery, ale dwie różne odpowiedzi na jedno pytanie: ile praktyczności da się połączyć z silnikiem V8. GLE jest bliższy roli codziennego rodzinnego auta o bardzo poważnych osiągach, podczas gdy GLS — to już pełnowymiarowy flagowiec na długie trasy, z trzecim rzędem i do regularnego przewożenia dużych ładunków.
Po aktualizacji oba modele zachowały 4,0-litrowe V8 z podwójnym turbodoładowaniem, 9-biegową automatyczną skrzynię AMG SPEEDSHIFT TCT 9G oraz napęd na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+. W globalnej specyfikacji mowa o 612 KM i 850 N·m, ale na niektórych rynkach można spotkać 603 KM; lepiej traktować to jako różnicę specyfikacji rynkowej lub metodologii pomiaru, a nie inny silnik.
Model i jego miejsce na rynku
GLE 63 S i GLS 63 stoją wyżej od zwykłych GLE i GLS nie tylko mocą, ale też podwoziem, hamulcami i ogólnym charakterem. GLE formatem jest bliższy szybkim premium crossoverom w stylu BMW X5 M: jest duży, ale w mieście wciąż nie przesadza gabarytami. GLS 63 — to już ciężki, pełnowymiarowy samochód, grający w lidze BMW Alpina XB7 i Cadillac Escalade-V.
Dla kogo jest GLE: dla kierowcy, który potrzebuje jednego auta na co dzień, ale bez rezygnacji z V8, dużego bagażnika i bardzo szybkiego startu. Dla kogo jest GLS: dla rodziny, która realnie korzysta z trzeciego rzędu, jeździ daleko i potrafi wykorzystać holowanie do 3493 kg. Dla kogo oba modele się nie sprawdzą: dla tych, którzy szukają oszczędności, kompaktowych rozmiarów albo taniej eksploatacji.
Generacja i historia modelu
W centrum tej wiadomości — nie nowe generacje, lecz odświeżone obecne wersje AMG. Dla GLE jest to nadwozie W167, obecne w gamie od 2018 roku, a dla GLS — X167, aktualne od 2019 roku. Mówimy więc o głęboko dopracowanych, istniejących modelach, a nie o pełnej zmianie platformy.
Historycznie GLE kontynuuje linię dużych crossoverów Mercedes-Benz, wcześniej znaną jako M-Class, a GLS jest następcą dużych, trzyrzędowych modeli GL i GLS z wcześniejszych lat. Dlatego wybór między nimi nie jest kwestią nowości, lecz formatu: duże, szybkie auto na pięć miejsc albo pełnowymiarowy, siedmiomiejscowy flagowiec.
Silniki i skrzynie biegów
Technika w obu przypadkach opiera się na tym samym zestawie napędowym: 4,0-litrowe V8 z podwójnym turbodoładowaniem, wsparcie elektryfikacji, 9-biegowy automat i napęd AMG Performance 4MATIC+. W globalnej specyfikacji AMG moc wynosi 450 kW, czyli 612 KM, a moment 850 N·m. Na amerykańskich stronach można zobaczyć 603 KM przy tych samych 850 N·m, więc porównując katalogi, warto to uwzględnić.
Różnica między modelami jest odczuwalna nie w samym silniku, lecz w masie i przeznaczeniu. GLE 63 S przyspiesza do 100 km/h w 3,9 s i odbierany jest jako bardziej zadziorny. GLS 63 robi to samo w 4,2 s, ale wozi znacznie większe nadwozie, trzeci rząd i więcej przestrzeni użytkowej.
| Parametr | Mercedes-AMG GLE 63 S | Mercedes-AMG GLS 63 |
|---|---|---|
| Silnik | 4,0 l V8 z podwójnym turbodoładowaniem | 4,0 l V8 z podwójnym turbodoładowaniem |
| Moc | 612 KM globalnie, 603 KM na wybranych rynkach | 612 KM globalnie, 603 KM na wybranych rynkach |
| Moment obrotowy | 850 N·m | 850 N·m |
| Skrzynia | 9-biegowa automatyczna | 9-biegowa automatyczna |
| Napęd | na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+ | na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+ |
| Przyspieszenie 0–100 km/h | 3,9 s | 4,2 s |
| Zużycie paliwa WLTP | 13,6–13,2 l/100 km | 13,7–13,4 l/100 km |
Nadwozie, wymiary i zawieszenie
GLE jest wyraźnie krótszy i lżejszy: 4953 mm długości, rozstaw osi 2995 mm, masa własna 2525 kg. GLS — to już 5243 mm długości, rozstaw 3134 mm i masa własna 2775 kg. Na papierze różnica wygląda jak same liczby, ale w mieście i na parkingach czuć ją od razu.
Pod względem układu jezdnego oba modele są solidnie przygotowane. W GLE zastosowano AMG ACTIVE RIDE CONTROL z aktywną stabilizacją przechyłów i adaptacyjnym tłumieniem. W GLS — pneumatyczne zawieszenie AMG RIDE CONTROL+ razem z ACTIVE RIDE CONTROL; na gorszą drogę nadwozie można jeszcze podnieść o 20 mm. To nie jest technika do ciężkiego terenu, ale zapas komfortu i stabilności jest bardzo duży.
| Cecha | GLE 63 S | GLS 63 |
|---|---|---|
| Długość | 4953 mm | 5243 mm |
| Rozstaw osi | 2995 mm | 3134 mm |
| Szerokość bez lusterek | 2017 mm | 2030 mm |
| Wysokość | 1783 mm | 1783 mm |
| Prześwit | 191 mm | około 201 mm dla rodziny GLS, plus podniesienie nadwozia o 20 mm |
| Bagażnik | 943–2121 l | 493–2398 l |
| Liczba miejsc | 5 | 7, opcjonalnie 6 |
| Holowanie | do 3493 kg | do 3493 kg |
| Zbiornik paliwa | 85 l | 90 l |
Wnętrze, komfort i bezpieczeństwo
Mocną stroną obu AMG jest nie tylko przyspieszenie, ale też to, że nie męczą w długiej podróży. GLE oferuje ciche wnętrze, bogate wyposażenie i dość miejsca dla rodziny bez poczucia, że prowadzi się zbyt duży samochód. GLS jest bardziej logiczny tam, gdzie drugi i trzeci rząd są potrzebne regularnie, a nie okazjonalnie.
Praktyczne niuanse też warto znać z góry. W GLE zwraca się uwagę na niezbyt wygodne przyciski na kierownicy i ciasny trzeci rząd, jeśli w ogóle jest potrzebny. W obu modelach ważne jest sprawdzanie aktualności akcji serwisowych dotyczących elementów bezpieczeństwa biernego, jeśli mowa o konkretnym egzemplarzu na rynku.
Codzienna eksploatacja
W codziennym użytkowaniu główna różnica między GLE i GLS nie polega na liczbach przyspieszenia, lecz na tym, jak często wjeżdżasz do podziemnych parkingów, czy wozisz rodzinę w trzecim rzędzie i czy potrzebujesz zapasu miejsca w kabinie. Z GLE łatwiej żyje się w mieście: jest krótszy, zwinniejszy i ma bardzo duży bagażnik już w konfiguracji pięciomiejscowej. GLS jest wygodniejszy w trasie i bardziej przestronny dla pasażerów, ale wymaga więcej miejsca wszędzie.
Zużycie paliwa trzeba tu traktować bez złudzeń. Nawet oficjalne wartości są wysokie, a w realnym mieście GLS potrafi łatwo wyjść daleko poza 15 l/100 km. Dołóż drogie opony o dużej średnicy, duże hamulce i kosztowne opcje — i widać, że te auta kupuje się za format i możliwości, a nie za oszczędność.
Mocne i słabe strony
| Mocne strony | Słabe strony | Co to oznacza dla właściciela |
|---|---|---|
| V8 4,0 i 850 N·m | Wysokie zużycie paliwa | Auto łatwo przyspiesza i ciągnie przyczepę, ale częste tankowanie będzie normą |
| Napęd 4MATIC+ i aktywne podwozie | Kosztowna eksploatacja opon i hamulców | Wysoka stabilność przy prędkości idzie w parze z niemałymi kosztami materiałów eksploatacyjnych |
| GLE jest wygodny jako auto na co dzień | Trzeci rząd w GLE nie jest do stałego użytku | Jeśli potrzebujesz pięciu miejsc i dużego bagażnika, bardziej logiczny jest GLE; dla dużej rodziny lepszy będzie GLS |
| GLS jest naprawdę przestronny i nadaje się na dalekie podróże | Duże gabaryty utrudniają parkowanie i manewry | W trasie jest bardzo komfortowo, ale w mieście trzeba przywyknąć do rozmiaru |
| Szerokie możliwości personalizacji fabrycznej | Cena końcowa szybko rośnie przez opcje | Można złożyć auto pod siebie, ale budżet łatwo staje się bardzo wysoki |
Jeśli sprowadzić to do jednego wniosku, GLE 63 S — to szybki, duży crossover dla tych, którzy potrzebują balansu między dynamiką a codzienną wygodą, a GLS 63 — opcja dla tych, którzy chcą tego samego V8, ale z pełnowymiarową kabiną i mniejszą liczbą kompromisów w kwestii przestrzeni.
Tuning i akcesoria
W tych modelach tuning ma sens wtedy, gdy rozwiązuje konkretne zadanie. Dla GLE to często ochrona wnętrza i bagażnika, bo auto nierzadko pracuje jako rodzinny środek transportu z walizkami, rzeczami dziecięcymi czy sprzętem sportowym. Dla GLS ważniejsze jest ułatwienie wsiadania, ochrona nadwozia przed brudem i dodanie wygody w dalekich podróżach.
Warto zaczynać nie od ozdobnych detali, lecz od rzeczy, które realnie działają na co dzień: dywaniki, stopnie, rozwiązania bagażowe, chlapacze. Kratki, dyfuzory czy karbonowe nakładki mają sens dopiero wtedy, gdy podstawowe potrzeby eksploatacyjne są już zabezpieczone.
Co warto sprawdzić do tego modelu
- mata do bagażnika GLE — przydatna, jeśli bagażnik regularnie pracuje z walizkami, rzeczami dziecięcymi lub sprzętem sportowym.
- boczne progi GLS — ułatwiają wsiadanie dzieciom i starszym pasażerom, szczególnie w aucie z dużym prześwitem.
- belki bagażnika dachowego GLE — dają zapas na box lub mocowanie sprzętu, gdy kabina i główny bagażnik są już zajęte.
Podsumowanie
Odświeżone Mercedes-AMG GLE 63 S i GLS 63 trzymają się starej logiki: duże benzynowe V8, szybka automatyczna skrzynia, napęd na wszystkie koła i bardzo wysoki zapas momentu. GLE wygląda na rozsądniejszy wybór dla tych, którzy jeżdżą codziennie i chcą mieć jedno uniwersalne auto, a GLS lepiej pokazuje swoje atuty tam, gdzie potrzebne są trzy rzędy, dalekie trasy i maksymalna pojemność.
Najważniejsze — nie mylić emocji z V8 z praktycznością posiadania: to drogie, ciężkie i paliwożerne samochody, ale właśnie za ten zestaw możliwości są wybierane. Materiał opiera się na realnym doświadczeniu doboru, praktyce i rzeczywistych scenariuszach użytkowania, dlatego kluczowe pytanie jest tu proste: potrzebujesz szybkiego, dużego crossovera, czy naprawdę konieczny jest pełnowymiarowy AMG.
| ✔ | Oba modele zachowały 4,0-litrowy V8 z podwójnym turbodoładowaniem, 9-biegowy automat i napęd na cztery koła AMG Performance 4MATIC+, więc zapewniają bardzo wysoki zapas momentu i pewne przyspieszenie. GLE 63 S przyspiesza do 100 km/h w 3,9 s, a GLS 63 — w 4,2 s. |
| ✔ | GLE 63 S wypada lepiej jako samochód na co dzień: jest krótszy i lżejszy od GLS, więc pewniej czuje się w mieście i na parkingach. Jednocześnie ma już duży bagażnik w pięciomiejscowej konfiguracji. |
| ✔ | GLS 63 lepiej nadaje się dla dużej rodziny i na dalekie podróże, bo oferuje 7 miejsc, opcjonalnie 6 miejsc i więcej przestrzeni w kabinie. Ma też większy potencjał holowniczy — do 3493 kg. |
| ✔ | W obu modelach mocno dopracowano podwozie: aktywna stabilizacja przechyłów, adaptacyjne tłumienie, a w GLS także zawieszenie pneumatyczne z możliwością podniesienia nadwozia o 20 mm. To poprawia komfort i stabilność na trasie oraz nierównych drogach. |
| ✔ | Kabina i wyposażenie są nastawione nie tylko na dynamikę, ale też na długie podróże: w artykule wspomniano o cichym wnętrzu, bogatym wyposażeniu i braku zmęczenia w trasie. Dla tak dużych, szybkich SUV-ów to ważna praktyczna zaleta. |
| ✘ | Zużycie paliwa jest wysokie nawet według oficjalnych danych, a w mieście GLS może z łatwością przekroczyć 15 l/100 km. Sprawia to, że codzienna eksploatacja staje się kosztowną przyjemnością. |
| ✘ | Duże gabaryty, zwłaszcza w GLS, utrudniają parkowanie i manewrowanie, a w parkingach podziemnych różnica jest odczuwalna od razu. W mieście jest mniej wygodny niż GLE. |
| ✘ | Utrzymanie obu modeli nie jest tanie: drogie opony dużej średnicy, duże hamulce i opcje szybko podnoszą końcowy koszt posiadania. To nie są samochody dla tych, którzy liczą każdy wydatek. |
| ✘ | W GLE trzeci rząd, jeśli jest potrzebny, nie nadaje się do stałego użytkowania, a niektóre elementy sterowania zostały nazwane niezbyt wygodnymi. Czyli dla dużej rodziny ma już pewne kompromisy. |







