Renault Trafic (III generacja) – test: furgon do miasta i trasy

Materiał przygotowano z wykorzystaniem narzędzi AI do badania tematu, strukturyzacji i tworzenia wstępnego szkicu. Weryfikacja faktów, redakcja, ocena ekspercka i ostateczne zatwierdzenie zostały wykonane przez Maksyma Vasyliovycha Radomskyiego.

Renault Trafic III — średniej wielkości przednionapędowy furgon, który od 2014 roku pracuje na styku miejskich dostaw i tras międzymiastowych. Jego istota nie polega na rekordach ładowności, lecz na dobrze wykorzystanej kubaturze nadwozia, wygodnej pozycji za kierownicą, przyzwoitej zwrotności i zrozumiałej, roboczej ergonomii.

Dla kupującego kluczowe jest rozróżnienie wczesnych aut z 1,6 dCi i późniejszych wersji z 2,0 Blue dCi. Formalnie to jedna generacja, ale pod względem ciągu, hałasu, skrzyń i ogólnego odczucia z jazdy różnica jest wyraźna, dlatego Trafic III trzeba oceniać nie tylko po cenie, lecz także po fazie produkcji i konkretnej konfiguracji.

Model i jego miejsce na rynku

Trafic III stoi w centrum klasy średnich furgonów obok Transit Custom, Transporter, Expert, Dispatch, Proace oraz blisko spokrewnionego Primastar. Pasuje do dostaw kurierskich, ekip serwisowych, monterów i małych firm z regularnymi wyjazdami po mieście i w trasę. To nie najlepsza opcja dla tych, którzy potrzebują maksymalnej ładowności w klasie albo częstych wyjazdów na zniszczone drogi.

Mocna strona modelu to połączenie relatywnie kompaktowych wymiarów zewnętrznych z pojemnym przedziałem ładunkowym: 5,8 m³ w L1H1 i 7,8 m³ w L2H1. Jeśli praca wymaga długich elementów, Trafic jest interesujący również tym, że długość załadunku może sięgać 4,15 m.

Generacja i historia modelu

Trzecia generacja Trafic o oznaczeniu X82 zadebiutowała w 2014 roku. Początkowa gama obejmowała diesle 1,6 dCi, napęd na przód i 6-biegową skrzynię manualną. Duża aktualizacja miała miejsce w 2019 roku, a kolejne odświeżenie źródła datują na 2021 lub 2022 rok — zależnie od rynku i materiału.

To właśnie późniejsze wersje uczyniły model dojrzalszym: pojawiły się 2,0-litrowe Blue dCi, 9-biegowy automat z podwójnym sprzęgłem w wyższych odmianach, nowocześniejsze systemy wsparcia kierowcy i zaktualizowane multimedia. Później do gamy dołączyła także wersja elektryczna Trafic E-Tech, ale na dłuższe trasy podstawowym wyborem wciąż pozostaje diesel.

Silniki i skrzynie biegów

Na rynku wtórnym Trafic III praktycznie dzieli się na dwie epoki: wczesne 1,6 dCi i późniejsze 2,0 Blue dCi. Te pierwsze warto brać tylko z przejrzystą historią, drugie zazwyczaj są bardziej logiczne do codziennej pracy dzięki lepszemu ciągowi i spokojniejszemu zachowaniu pod obciążeniem.

FazaWersjaPojemnośćMocMoment obrotowySkrzynia
Wczesne wersje1,6 dCi 901 598 cm³90 KM260 N·m6-biegowa manualna
Wczesne wersje1,6 dCi 1151 598 cm³115 KM300 N·m6-biegowa manualna
Wczesne wersje1,6 dCi 1201 598 cm³120 KM320 N·m6-biegowa manualna
Wczesne wersje1,6 dCi 1401 598 cm³140 KM340 N·m6-biegowa manualna
Późne wersjeBlue dCi 1301 997 cm³130 KM330 N·m6-biegowa manualna
Późne wersjeBlue dCi 1501 997 cm³150 KM350 N·m6-biegowa manualna
Późne wersjeBlue dCi 1501 997 cm³150 KM350 N·m9-biegowy automat z podwójnym sprzęgłem
Późne wersjeBlue dCi 1701 997 cm³170 KM380 N·m9-biegowy automat z podwójnym sprzęgłem

Do miasta i lekkich dostaw wystarczy 130 KM, 150 KM wygląda na najbardziej zrównoważoną opcję, a 170 KM z automatem ma sens pod trasy, pełne obciążenie lub częste holowanie. Wszystkie wersje wysokoprężne są przednionapędowe. Oficjalne zużycie w cyklu mieszanym w nowoczesnej gamie mieści się mniej więcej w przedziale 6,7–7,1 l/100 km, ale w realnym użytkowaniu częściej widać bliżej 7,9 l.

Nadwozie, wymiary i zawieszenie

Trafic III ma dwie kluczowe robocze konfiguracje: L1H1 i L2H1. Dzięki napędowi na przód próg załadunku jest niski, a zawieszenie zestrojono raczej pod asfalt niż na złe drogi. Prześwit 160 mm wystarcza na krawężniki i podwórka, ale nie do regularnej jazdy w terenie.

ParametrL1H1L2H1
Długość5 080 mm5 480 mm
Rozstaw osi3 098 mm3 498 mm
Szerokość bez lusterek1 956 mm1 956 mm
Szerokość z lusterkami2 283 mm2 283 mm
Wysokość1 971 mm1 967 mm
Objętość ładunkowa5,8 m³7,8 m³
Długość przestrzeni ładunkowej2 537 mm2 937 mm
Maksymalna długość załadunkudo 3 750 mmdo 4 150 mm
Prześwit160 mm160 mm
Wysokość progu552 mm552 mm
Średnica zawracania między krawężnikami12,4 m13,8 m

W kwestii ładowności trzeba sprawdzać konkretną wersję: w szczegółowych tabelach spotyka się 1 050–1 112 kg, a w niektórych materiałach przeglądowych dla L1H1 wspomina się do 1 222 kg. Holowanie z hamulcem — do 2 500 kg, bez hamulca — 750 kg, więc zapas pod przyczepy robocze jest.

Wnętrze, komfort i bezpieczeństwo

Kabina w Trafic jest zrobiona z myślą o codziennej pracy. Jest 84–88 l schowków, 7-litrowa szuflada Easy Life, składane oparcie środkowe na dokumenty lub laptop, porty USB, ładowanie bezprzewodowe i 8-calowe multimedia EASY LINK w późniejszych wersjach. To nie luksusowe wnętrze, ale na dzień pracy jest dobrze przemyślane.

W trasie furgon zwykle jest spokojny i nienerwowy, jednak przy wyższych prędkościach może pojawiać się szum wiatru. W nowoczesnej gamie deklarowane są tylne czujniki parkowania, kamera cofania, ostrzeżenie o opuszczeniu pasa, automatyczne hamowanie awaryjne, kontrola ciśnienia w oponach, kontrola zmęczenia kierowcy oraz zestaw poduszek powietrznych, ale w autach używanych wyposażenie mocno zależy od rocznika i rynku.

Codzienna eksploatacja

W mieście Trafic jest wygodny dzięki wysokiej pozycji za kierownicą, niewielkiej jak na klasę średnicy zawracania i niskiemu progowi załadunku. Na trasie pomagają 80-litrowy zbiornik paliwa i przewidywalne zachowanie przy prędkości, ale realne spalanie często jest wyższe od katalogowego, zwłaszcza z ładunkiem, klimatyzacją i długą pracą na biegu jałowym.

W praktyce to dobry wybór dla tych, którzy wożą narzędzia, paczki, sprzęt albo pracują w małej ekipie. Mniej udany scenariusz to stała praca na granicy masy, złe drogi albo zakup wczesnego egzemplarza bez historii serwisowej. Formalny interwał obsługi jest duży — do 38 624 km lub 2 lat — ale w używanym furgonie użytkowym ważniejsza od liczby z broszury jest regularność realnej obsługi.

Mocne i słabe strony

ObszarPlusyMinusy
Przestrzeń ładunkowa5,8–7,8 m³ i długość załadunku do 4,15 mNie rekordowy zapas ładowności w klasie
MiastoPrzyzwoita zwrotność, kamera i czujniki ułatwiają parkowanieDługi rozstaw osi i tak jest wyraźnie mniej wygodny na ciasnych podwórkach
Trasa2,0 Blue dCi ma lepszy ciąg i jest spokojny na autostradziePrzy wysokiej prędkości słychać szum wiatru
KosztyWartości katalogowe wyglądają umiarkowanieRealne spalanie często jest wyższe od oficjalnego
NiezawodnośćCzęść aut robi duże przebiegi bez niespodzianekZdarzają się skargi na AdBlue, skrzynię i drobną elektrykę

W efekcie Trafic III jest mocny tam, gdzie potrzebny jest duży, ale niezbyt nieporęczny furgon roboczy. Jego słabe punkty są też typowe dla nowoczesnych pojazdów użytkowych: układy oczyszczania spalin, elektronika i bardzo różny stan aut na rynku wtórnym.

Tuning i akcesoria

W przypadku Trafic sens mają przede wszystkim praktyczne akcesoria: zabezpieczyć wnętrze przed brudem, przenieść część ładunku na dach, ułatwić codzienny załadunek. Dla furgonu użytkowego użyteczność jest ważniejsza niż dekoracyjne drobiazgi. Ważny niuans: na stronie są powiązane pozycje dla linii Trafic, więc przed zamówieniem trzeba sprawdzić generację, rozstaw osi i konfigurację drzwi.

Co warto sprawdzić dla tego modelu

  • Przegląd modelu — żeby jeszcze raz porównać silniki, długość nadwozia i scenariusz użytkowania przed wyborem akcesoriów.
  • Gumowe dywaniki — podstawowa rzecz do roboczej kabiny, gdzie stale jest woda, kurz i brud z obuwia.
  • Bagażniki dachowe — przydatne, jeśli trzeba wozić drabiny, rury lub długie, lekkie narzędzia i nie zajmować miejsca w środku.

Wnioski

Renault Trafic III — dojrzały furgon roboczy dla tych, którzy potrzebują balansu między miastem a trasą, a nie maksymalnej ładowności za wszelką cenę. Najbardziej logicznie wypadają późne wersje 2,0-litrowe, szczególnie 150 KM, podczas gdy wczesne 1,6 dCi wymagają dokładniejszej weryfikacji. Model wygrywa kubaturą, ergonomią i przydatnością do codziennej pracy, ale nie jest pozbawiony kompromisów w realnym spalaniu, hałasie przy prędkości i w pojedynczych podzespołach. Materiał opiera się na realnym doświadczeniu doboru, praktyce i rzeczywistych scenariuszach użytkowania — czyli na tym, jak Trafic wybiera się i eksploatuje w żywej pracy, a nie tylko na danych katalogowych.

Zalety i wady
✔Duża przestrzeń ładunkowa przy stosunkowo kompaktowych wymiarach: w wersji L1H1 pojemność wynosi 5,8 m³, w L2H1 — 7,8 m³, a maksymalna długość załadunku sięga 4,15 m. To wygodne dla długich elementów, narzędzi i regularnych dostaw.
✔Napęd na przednią oś i niski próg załadunku sprawiają, że furgon jest wygodny w mieście i do codziennej pracy. Dodatkowo pomagają przyzwoita zwrotność i mniejszy promień zawracania w swojej klasie.
✔Późne 2,0 Blue dCi wypadają lepiej niż wczesne 1,6 dCi dzięki lepszemu momentowi obrotowemu i spokojniejszemu zachowaniu pod obciążeniem. Na trasy i przy pełnym załadunku szczególnie logicznie wygląda wersja 150 KM.
✔Kabina jest dość praktyczna: jest wiele schowków, duża półka Easy Life, składany środkowy fotel i przydatne dodatki, takie jak USB oraz ładowanie bezprzewodowe. To ułatwia pracę przez cały dzień, a nie tylko samą jazdę.
✔Do zadań roboczych Trafic może ciągnąć przyczepę do 2 500 kg z hamulcami. Daje to zapas dla ekip serwisowych, przewozu sprzętu lub wyjazdów z dodatkowym ładunkiem.
✘Wczesne 1,6 dCi trzeba kupować wyłącznie z przejrzystą historią serwisową. Na rynku wtórnym to najbardziej ryzykowna część gamy, więc bez sprawdzenia nie warto go brać.
✘Nie najmocniejszą stroną modelu jest ładowność, bo nie jest rekordowa w tej klasie. Jeśli często przewozisz ładunek na granicy masy, Trafic nie będzie optymalnym wyborem.
✘Przy wysokiej prędkości w kabinie może być wyraźny szum wiatru. Na dalekich trasach nie jest to krytyczne, ale zauważalnie obniża komfort względem cichszych konkurentów.
✘Rzeczywiste zużycie paliwa często jest wyższe od oficjalnych danych, zwłaszcza z ładunkiem, klimatyzacją i długim biegiem jałowym. W codziennej eksploatacji warto uwzględnić to w budżecie z wyprzedzeniem.

Shipping to EU

Hurt i detal

Własny magazyn

Zaloguj się do serwisu
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Zamówienie zwrotnych
Powiadom o dostępności