Nowy Jeep Cherokee 2026: powrót legendarnego SUV-a – dane techniczne i test

Materiał przygotowano z wykorzystaniem narzędzi AI do badania tematu, strukturyzacji i tworzenia wstępnego szkicu. Weryfikacja faktów, redakcja, ocena ekspercka i ostateczne zatwierdzenie zostały wykonane przez Maksyma Vasyliovycha Radomskyiego.

Jeep Cherokee 2026 wraca po przerwie już w innej roli: to nie surowy, użytkowy SUV, lecz rodzinny hybrydowy crossover z napędem na wszystkie koła w standardzie, dużą kabiną i nastawieniem na oszczędność. Na start roku modelowego potwierdzono dla niego jeden układ napędowy — 1,6-litrową hybrydę turbo o łącznej mocy 210 KM, oficjalnym zużyciu ok. 6,4 l/100 km i zasięgu ponad 800 km.

W praktyce Cherokee odpowiada dziś na potrzeby tych, którzy szukają cichego i przestronnego auta na co dzień — do miasta, na trasy, na zimę, na szutry i lekkie bezdroża. Mniej trafia natomiast do osób oczekujących bardzo precyzyjnego prowadzenia, wyjątkowo żwawego przyspieszenia albo ceny niższej niż u części masowych konkurentów.

Model i jego miejsce na rynku

Nowy Cherokee trafia do jednego z najgęściej obsadzonych segmentów rynku, gdzie jego naturalnymi rywalami są Honda CR-V, Toyota RAV4, Nissan Rogue, Subaru Forester, Hyundai Tucson, a miejscami także Ford Bronco Sport lub Chevrolet Blazer. Na tle większości z nich wyróżnia się tym, że napęd 4x4 jest tu standardem, a układ hybrydowy od razu został zestrojony pod zasięg i spokojny, codzienny tryb jazdy.

Pozycjonowanie nie jest budżetowe. Cena startowa w USA jest wyższa niż u części konkurentów, a obowiązkowy napęd na cztery koła od razu podnosi próg wejścia. Dlatego Cherokee 2026 wybiera się nie ze względu na niską cenę, lecz za połączenie przestrzeni, wyposażenia, oszczędności i firmowej uniwersalności Jeep.

Generacje i historia modelu

Jeśli liczyć główne generacje Cherokee w typowej dla rynku logice, najczęściej wymienia się XJ 1984–2001, KJ 2001–2007, KK 2008–2012, KL 2013–2023 oraz nowego Cherokee 2026, który w praktyce otwiera kolejny etap po przerwie w sprzedaży. Ze względu na różne rynki i nazwy w historii Jeep zdarzają się niuanse, ale dla kupującego najważniejsze jest co innego: Cherokee przeszedł drogę od prostszego i bardziej surowego formatu do rodzinnego crossovera z hybrydowym układem napędowym.

Nowa generacja nie porzuca całkowicie podstawowych wartości modelu: napęd na wszystkie koła pozostał standardem, są tryby nawierzchni, sensowny prześwit i zdolność do lekkiego terenu. Akcent przesunął się jednak w stronę ciszy, komfortu, przestronności i multimediów.

Silniki i skrzynie biegów

Na ten moment potwierdzono jeden silnik: 1,6-litrowy benzynowy silnik turbo w układzie klasycznej hybrydy bez ładowania z gniazdka. Sam silnik spalinowy rozwija 177 KM i 300 N·m, a łączna moc systemu wynosi 210 KM i 312 N·m. Za pracę przekładni odpowiada elektroniczny wariator typu planetarnego, a akumulator ma pojemność 1,08 kWh przy napięciu 400 V.

W praktyce oznacza to płynny, miejski charakter, cichą pracę przy spokojnej jeździe i dobrą ekonomię paliwa, ale bez wrażenia sportowości. Oficjalne średnie zużycie wynosi ok. 6,4 l/100 km, choć dane miejskie i trasowe w materiałach marki różnią się. Wszystkie wersje mają napęd Active Drive I oraz Selec-Terrain z trybami Sport, Auto, Snow i Sand/Mud. Przy odpowiedniej konfiguracji Cherokee może holować do 1 588 kg, ale nie nadaje się do holowania za kamperem na wszystkich kołach.

Nadwozie, wymiary i zawieszenie

Gabarytowo Cherokee 2026 urósł i stał się bliższy praktycznej, rodzinnej formule niż kompaktowemu crossoverowi. Rozstaw osi 2 870 mm daje dobry zapas miejsca w drugim rzędzie, a prześwit 203 mm pozostawia margines na krawężniki, zniszczone drogi, śnieg i wyjazdy w teren bez zbędnego stresu.

ParametrWartość
Układ napędowy1,6-litrowy turbogigryd, łącznie 210 KM i 312 N·m
PrzekładniaElektroniczny wariator
NapędNa wszystkie koła, standard
Zużycie paliwaok. 6,4 l/100 km w cyklu mieszanym
Zasięgponad 805 km
Zbiornik paliwa51,9 l
Rozstaw osi2 870 mm
Długość4 778 mm
Szerokość2 123 mm
Wysokość1 715 mm
Prześwit203 mm
Kąty terenowe19,6° / 29,4° / 18,8°
Głębokość brodzeniado 508 mm
Bagażnik951 l / 1 934 l
Masa własna1 948 kg
Holowaniedo 1 588 kg

Zawieszenie zestrojono raczej pod równą, zwartą i cichą jazdę niż pod emocje. Dobrze pasuje to do masy niemal 1,95 t i hybrydowego układu napędowego: auto ma być wygodne w długiej trasie, a nie prowokować do agresywnego tempa.

Wnętrze, komfort i bezpieczeństwo

W środku Cherokee 2026 wygląda zdecydowanie dojrzalej niż wcześniejsze odsłony modelu. Już w standardzie jest duży, 12,3-calowy ekran centralny, 10,25-calowy cyfrowy zestaw wskaźników, bezprzewodowe podłączenie smartfona, a w wyższych wersjach dostępne są kamera 360° i rozszerzeni asystenci elektroniczni. Dla codziennego użytkowania ważniejsze jest jednak co innego: kabina jest przestronna, drugi rząd nie jest ciasny, a fotele i wyciszenie pierwsze testy oceniają wysoko.

Pod względem pojemności bagażnika auto też stało się praktyczniejsze: 951 l za drugim rzędem i 1 934 l po złożeniu. Dla rodziny oznacza to, że wózek dziecięcy, walizki, sprzęt turystyczny czy większe zakupy nie są już problemem. Jest jednak zastrzeżenie: wczesne opinie pokazują, że multimedia i elektronika pierwszego roku modelowego wymagają uwagi pod kątem aktualizacji oprogramowania.

Codzienna eksploatacja

W codziennym użytkowaniu głównym atutem Cherokee jest połączenie napędu 4x4, dużej kabiny i niskiego zużycia paliwa. Dla osoby, która na co dzień jeździ po mieście, a w weekendy wybiera się w trasę lub na działkę, to mocny zestaw. Nie trzeba szukać stacji ładowania, bo to nie hybryda plug-in, a jednocześnie jest zaleta rekuperacji i sensowny zasięg na jednym baku.

Są też rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem. Przyspieszenie w takim formacie nie będzie efektowne, kierownicę w pierwszych testach nazywa się mało komunikatywną, a cena startowa wyraźnie wpływa na odbiór. Jeśli potrzebne jest auto „dla emocji”, Cherokee może wydać się zbyt spokojny. Jeśli natomiast liczy się ciche auto na co dzień z zapasem na pogodę i nawierzchnię, logika modelu jest czytelna.

Mocne i słabe strony

Mocne stronyCo daje to właścicielowiSłabe stronyCo to oznacza w praktyce
Przestronna kabina i duży bagażnikMniej kompromisów dla rodziny, wyjazdów i sprzętuCena wyższa niż u części konkurentówZa podobne pieniądze kupujący zaczyna uważniej porównywać wyposażenie
Napęd 4x4 w standardzieWięcej spokoju zimą, na mokrej trasie i na szutrzeKierownica nie należy do najbardziej wyrazistychAuto nie daje kierowcy dużej frajdy w zakrętach
Oszczędna hybryda i duży zasięgRzadsze wizyty na stacji i niższe koszty w trasieOsiągi tylko przeciętneWyprzedzanie trzeba planować spokojniej, zwłaszcza przy pełnym obciążeniu
Dobre wyciszenie kabinyMniej zmęczenia w trasie i przy codziennych dojazdachPierwszy rok modelowy zawsze niesie ryzyko drobnych „chorób wieku dziecięcego”Warto śledzić aktualizacje i nie ignorować wczesnych symptomów związanych z elektroniką
Przyzwoita geometria i możliwości holowaniaMożna jeździć nie tylko po asfalcie i ciągnąć przyczepęNie można holować na wszystkich kołach za kamperemDo takiego scenariusza potrzebne jest inne auto

W skrócie: mocne strony Cherokee czuć na co dzień, a słabsze — głównie podczas porównywania z konkurentami i w kontekście oczekiwań co do charakteru auta. To nie jest problem, jeśli rozumie się jego rolę przed zakupem.

Tuning i akcesoria

W przypadku Cherokee 2026 logika doposażenia powinna być praktyczna, a nie dekoracyjna. Na pierwszym miejscu zwykle są rzeczy, które chronią wnętrze i nadwozie, ułatwiają przewóz bagażu oraz lepiej przygotowują auto na zimę, błoto i dłuższe wyjazdy. Do nowej generacji katalog akcesoriów zawsze zapełnia się stopniowo, dlatego ważne jest, by nie kupować w ciemno i sprawdzać kompatybilność dokładnie z nadwoziem z rocznika 2026.

Co warto sprawdzić do tego modelu

  • Bagażniki i belki dachowe — przydatny kierunek, jeśli planujesz box, rowery, narty albo po prostu nie chcesz upychać rzeczy w kabinie.
  • Gumowe maty do bagażnika — potrzebne tym, którzy wożą wózek, narzędzia, mokry sprzęt, kanistry czy zakupy bez ryzyka zniszczenia podłogi.
  • Chlapacze — ograniczają brud i drobne ścierniwo na dolnych partiach nadwozia, co szczególnie widać w deszczu, śniegu i na drogach gruntowych.

W tuningu dla tego modelu jest sens, ale nie w chromie czy przypadkowych nakładkach. Cherokee zyskuje na rzeczach, które rozwijają jego bazową ideę: więcej praktyczności, mniej śladów eksploatacji, lepsze przygotowanie do podróży.

Wniosek

Jeep Cherokee 2026 wypada mocno tam, gdzie oczekuje się od niego rodzinnej uniwersalności: cisza, przestrzeń, napęd 4x4, dobry zasięg, pojemny bagażnik i sensowny zapas na gorsze drogi. Słabsze strony też są czytelne: cena, spokojna dynamika, niezbyt ostre prowadzenie i naturalna ostrożność wobec pierwszego roku modelowego. Materiał opiera się na praktyce doboru, realnych scenariuszach użytkowania oraz pytaniach, które najczęściej pojawiają się przed zakupem i doposażeniem takiego auta.

Zalety i wady
✔Napęd na cztery koła jest już w standardzie, więc Cherokee 2026 lepiej sprawdza się zimą, na mokrej nawierzchni i podczas jazdy po gruntowych drogach bez dopłaty za tę opcję.
✔Kabina i bagażnik są bardzo praktyczne do rodzinnego użytku: miejsca na drugim rzędzie jest wystarczająco, a pojemność bagażnika sięga 951 l w normalnym układzie i 1 934 l po złożeniu rzędu.
✔Układ hybrydowy zapewnia umiarkowane zużycie paliwa — około 6,4 l/100 km w cyklu mieszanym — oraz zasięg ponad 800 km, co jest wygodne podczas dłuższych podróży.
✔Prześwit 203 mm, dobra geometria i głębokość brodzenia do 508 mm sprawiają, że model nadaje się nie tylko do miasta, ale też na lekkie bezdroża i trudniejsze drogi.
✔W kabinie już w podstawowej konfiguracji są duży ekran multimedialny, cyfrowy zestaw wskaźników i bezprzewodowe połączenie ze स्मार्टfonem, więc samochód jest dobrze przystosowany do codziennego użytkowania.
✘Cena wyjściowa jest wyższa niż u części konkurentów, dlatego Cherokee 2026 trudno uznać za opłacalny zakup bez bezpośredniego porównania wersji wyposażenia.
✘Dynamika jest tu przeciętna: model został zestrojony z myślą o spokojnej jeździe, a nie o szybkich wyprzedzaniach czy sportowych wrażeniach.
✘Kierownicę w pierwszych testach określa się jako mało komunikatywną, więc na krętej drodze samochód nie daje wyraźnego feedbacku.
✘Pierwszy rok modelowy wiąże się z ryzykiem drobnych problemów z elektroniką i multimediami, a w materiale wprost wspomina się o konieczności śledzenia aktualizacji oprogramowania.

Shipping to EU

Hurt i detal

Własny magazyn

Zaloguj się do serwisu
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Zamówienie zwrotnych
Powiadom o dostępności