
Volkswagen ID. Polo: przystępne cenowo elektryczne Polo – baterie, zasięg i ceny

Volkswagen w końcu zrobił to, o czym mówił od 2023 roku: 29 kwietnia 2026 roku firma przeprowadziła światową premierę ID. Polo — w pełni elektrycznego hatchbacka wielkości Polo z ceną od 24 995 euro w Niemczech. Seryjna wersja konceptu ID. 2all otrzymała napęd na przednie koła, dwa akumulatory do wyboru, zasięg do 454 km według WLTP oraz bagażnik większy niż w zwykłym Polo. Sprawdzamy, co wiadomo o nowości, czym różni się od benzynowego poprzednika i co to oznacza dla właścicieli.
Spis treści
- Od konceptu ID. 2all do seryjnego ID. Polo
- Platforma MEB+ i napęd na przednie koła
- Akumulatory, zasięg i ładowanie
- Wymiary i bagażnik
- Wnętrze i wyposażenie
- Wersje wyposażenia, ceny i produkcja
- ID. Polo GTI
- Dywaniki i chlapacze do ID. Polo
Od konceptu ID. 2all do seryjnego ID. Polo
Historia modelu zaczęła się od konceptu ID. 2all, który Volkswagen pokazał w marcu 2023 roku jako „elektryczny samochód w cenie około 25 tysięcy euro”. 3 września 2025 roku, tuż przed IAA Mobility w Monachium, firma ogłosiła nową strategię nazewnictwa: znane nazwy przechodzą na samochody elektryczne, dlatego seryjny ID. 2all stał się ID. Polo. To pierwszy model rodziny ID., który otrzymał już istniejącą nazwę, a jednocześnie siódma generacja jednego z najbardziej udanych bestsellerów marki.
Zgodnie z nową strategią modele z silnikiem spalinowym zachowują swoje nazwy, więc benzynowe Polo pozostaje w ofercie, a ID. Polo jest jego elektryczną alternatywą w tej samej klasie B.
Platforma MEB+ i napęd na przednie koła
Najważniejsza nowość techniczna to platforma MEB+ z napędem na przednie koła. Wcześniejsze elektryki Volkswagena na MEB (jak ID.3) mają silnik na tylnej osi; w przypadku kompaktowego i przystępnego cenowo auta inżynierowie przenieśli zespół napędowy do przodu — dzięki temu w kabinie jest więcej miejsca, a konstrukcja jest tańsza.
Na start oferowane są trzy poziomy mocy:
- 85 kW (116 KM) i 99 kW (135 KM) — z akumulatorem 37 kWh;
- 155 kW (211 KM) — z akumulatorem 52 kWh.
Według serwisu electrive silnik elektryczny APP290 rozwija 290 N·m, a prędkość maksymalna wszystkich wersji jest ograniczona do 160 km/h. Współczynnik oporu powietrza wynosi 0,264, masa — od 1 568 kg. Nietypowym bonusem jak na miejskiego hatchbacka jest dopuszczalna masa przyczepy do 1 200 kg (na podjeździe do 8 %). Tryb jazdy jednym pedałem jest elementem wyposażenia standardowego.
Akumulatory, zasięg i ładowanie
Volkswagen oferuje dwie chemie akumulatorów, obie w technologii cell-to-pack (ogniwa montowane są bezpośrednio w obudowie baterii, bez pośrednich modułów):
| Parametr | 37 kWh | 52 kWh |
|---|---|---|
| Chemia | LFP (litowo-żelazowo-fosforanowa) | NMC (niklowo-manganowo-kobaltowa) |
| Moc | 85 lub 99 kW | 155 kW |
| Zasięg WLTP | do 329–334 km | do 454 km |
| Szybkie ładowanie DC | do 90 kW | do 105 kW |
| 10–80 % na DC | ≈ 23 min | ≈ 24 min |
| Ładowanie AC | do 11 kW | do 11 kW |
W kwietniowym komunikacie Volkswagen podawał dla mniejszego akumulatora do 329 km, w lipcowym — kiedy ruszyła sprzedaż wersji 37 kWh — do 334 km. Szybkie ładowanie DC jest dostępne we wszystkich wersjach wyposażenia, także w bazowej. Kolejna przydatna funkcja to Vehicle-to-Load: z auta można zasilać zewnętrzne urządzenia mocą do 3,6 kW — i to również jest standard.
Akumulator LFP jest tańszy, mniej wrażliwy na częste ładowanie do 100% i trwalszy, ale zimą wyraźniej traci zasięg. NMC ma większą gęstość energii, dlatego właśnie on trafia do mocnej wersji.
Wymiary i bagażnik
ID. Polo jest nieco dłuższy i wyraźnie szerszy od benzynowego Polo, a dzięki krótkiej komorze silnika i płaskiej podłodze zyskuje na przestronności.
| Parametr | ID. Polo |
|---|---|
| Długość | 4 053 mm |
| Szerokość | 1 816 mm |
| Wysokość | 1 530 mm |
| Rozstaw osi | 2 600 mm |
| Bagażnik | 441 l (w Polo z silnikiem spalinowym — 351 l) |
| Bagażnik po złożeniu siedzeń | do 1 243 l (w Polo z silnikiem spalinowym — 1 125 l) |
Pasażerowie z tyłu dostali o 19 mm więcej miejsca na nogi niż w zwykłym Polo. Jak na auto klasy B bagażnik o pojemności 441 litrów to poziom kompaktowych hatchbacków o klasę wyżej.
Wnętrze i wyposażenie
Volkswagen przywrócił we wnętrzu fizyczne przyciski do podstawowych funkcji. Przed kierowcą znajduje się 10-calowy cyfrowy zestaw wskaźników, a na środku — 13-calowy ekran multimediów; oba są ustawione w jednej linii. Ciekawy detal to tryb „retro-wyświetlacza”, który odtwarza wygląd zegarów Golfa pierwszej generacji po liftingu.
Wśród opcji są: matrycowe reflektory LED IQ.LIGHT z pasem świetlnym między lampami, system audio Harman Kardon (425 W, 10 głośników), dach panoramiczny, 12-kierunkowe fotele z elektryczną regulacją i pneumatycznym masażem oraz Connected Travel Assist z rozpoznawaniem sygnalizacji świetlnej (asystenci poziomu SAE Level 2). Z tyłu — trójwymiarowe lampy 3D, a kształt tylnego słupka nawiązuje do pierwszego Golfa.
Wersje wyposażenia, ceny i produkcja
ID. Polo jest oferowany w trzech wersjach wyposażenia:
- Trend — od 24 995 euro (Niemcy): reflektory LED z automatycznymi światłami drogowymi, oba ekrany, Side Assist, Lane Assist z Emergency Assist, szybkie ładowanie DC;
- Life — od 29 195 euro z akumulatorem 37 kWh lub od 33 795 euro w wersji 155 kW z akumulatorem 52 kWh: dodaje adaptacyjny tempomat, kamerę cofania i czujniki parkowania;
- Style — matrycowe reflektory IQ.LIGHT, pas świetlny, podświetlane logotypy, sportowe fotele i podgrzewania.
Przedsprzedaż w Niemczech ruszyła od razu po premierze; jako pierwsze do sprzedaży trafiły wersje z większym akumulatorem, a przedsprzedaż wersji 37 kWh wystartowała 16 lipca 2026 roku. Produkcja seryjna rozpoczęła się w czerwcu 2026 roku w zakładzie SEAT i CUPRA w Martorell (Hiszpania). ID. Polo jest częścią rodziny Electric Urban Car Family wraz z CUPRA Raval, Škoda Epiq i crossoverem Volkswagen ID. Cross. W lipcu Volkswagen poinformował o ponad 70 tysiącach zamówień na całą rodzinę, z czego 25 tysięcy — na ID. Polo. Model otrzymał też nagrodę German Car of the Year 2026 w kategorii Budget.
Volkswagen nie podawał jeszcze oficjalnych danych dotyczących sprzedaży ID. Polo w Ukrainie.
ID. Polo GTI
Wersja sportowa to pierwszy elektryczny GTI w historii marki. ID. Polo GTI ma 166 kW (226 KM) i 290 N·m, przyspiesza do 100 km/h w 6,8 s i w standardzie otrzymuje elektroniczną blokadę przedniego dyferencjału. Przedsprzedaż w Niemczech planowana jest na jesień 2026 roku w cenie nieco poniżej 39 tysięcy euro, a na rynek auto trafi w 2027 roku.
Dywaniki i chlapacze do ID. Polo
Dedykowanych dywaników dokładnie pod ID. Polo na razie nie ma — jak w przypadku każdego modelu w pierwszych miesiącach sprzedaży, szablony pojawią się później. Na pierwszy sezon praktycznym wyborem są uniwersalne gumowe dywaniki z rantem: zatrzymują wodę i sól, które zimą są szczególnie szkodliwe dla wykładziny oraz instalacji elektrycznej w podłodze. Do chlapaczy pasuje uniwersalny wariant w rozmiarze pod nadkole małego hatchbacka — chronią progi i tylny zderzak przed piaskowo-solną mieszanką. Inne opcje — w dziale dywaniki samochodowe, akcesoria marki — w dziale tuning Volkswagen.
Dostarczamy Nova Poshta na terenie całej Ukrainy; zamówienia od 15 000 ₴ — bezpłatnie naszym transportem.
| ✔ | Bagażnik 441 l — więcej niż w Polo z silnikiem spalinowym (351 l) |
| ✔ | Szybkie ładowanie DC i V2L 3,6 kW we wszystkich wersjach |
| ✔ | Fizyczne przyciski zamiast paneli dotykowych |
| ✔ | Zasięg do 454 km WLTP w wersji 52 kWh |
| ✘ | Bateria LFP w podstawowych wersjach wyraźnie traci zasięg na mrozie |
| ✘ | Szczytowa moc ładowania DC tylko 90–105 kW |
| ✘ | Oficjalnej sprzedaży w Ukrainie na razie nie ogłoszono |







