Cupra Raval: mały elektryczny hot hatch Cupra – dane, baterie i ceny

Materiał przygotowano z wykorzystaniem narzędzi AI do badania tematu, strukturyzacji i tworzenia wstępnego szkicu. Weryfikacja faktów, redakcja, ocena ekspercka i ostateczne zatwierdzenie zostały wykonane przez Maksyma Vasyliovycha Radomskyiego.

Cupra pokazała seryjnego Ravala — pierwszego miejskiego elektryka marki i najtańszy model w jej gamie. Światowa premiera odbyła się 9 kwietnia 2026 roku, a w czerwcu w zakładzie w Martorell pod Barceloną ruszyła produkcja. Hatchback o długości 4 metrów dostał napęd na przód na platformie MEB+, cztery poziomy mocy od 85 do 166 kW, dwa akumulatory i bagażnik o pojemności 441 l. Najciekawsza wersja to Raval VZ o mocy 226 KM z elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego i przyspieszeniem do setki w 6,8 s, czyli prawdziwy elektryczny hot hatch. Sprawdzamy, co wiadomo o nowości: parametry, wyposażenie, ceny i czym różni się od „krewnych” w ramach koncernu.

Spis treści

Od konceptu UrbanRebel do seryjnego Ravala

Pomysł małego „usportowionego” elektryka Cupra marka pokazała po raz pierwszy jako koncept UrbanRebel na targach w Monachium w 2021 roku. Później marka nadała wersji seryjnej nazwę Raval — na cześć najbardziej odważnej i najbardziej kreatywnej dzielnicy Barcelony, El Raval. We wrześniu 2025 roku samochód pokazywano w kamuflażu, a w listopadzie Cupra pozwoliła dziennikarzom przejechać się przedseryjnymi egzemplarzami.

Raval to pierwszy model z rodziny Electric Urban Car: czterech kompaktowych elektryków koncernu Volkswagen na wspólnej, przednionapędowej platformie. W skład tej rodziny wchodzą także Volkswagen ID. Polo, ID. Cross oraz Skoda Epiq. Rola Cupra w tej czwórce to najbardziej emocjonalna i najbardziej sportowa wersja. Raval stał się pierwszym elektrykiem, który w całości opracowano i produkuje się w Martorell: pod jego kątem przebudowano około 160 tysięcy metrów kwadratowych fabryki i zainstalowano tysiąc nowych robotów, a akumulatory składa się w sąsiednim zakładzie i podaje na linię zadaszonym mostem o długości 600 metrów.

Platforma MEB+ i cztery wersje

Raval bazuje na zmodernizowanej platformie MEB+ z napędem na przód — w przeciwieństwie do tylno-napędowego Cupra Born. Pod maską pracuje nowy silnik elektryczny APP 290, a akumulator PowerCo zmontowano w technologii cell-to-pack: ogniwa umieszczono bezpośrednio w obudowie, bez pośrednich modułów. Według Cupra obniża to masę i daje około 10% wyższą gęstość energii.

W gamie są cztery kombinacje silnika i akumulatora:

WersjaMocAkumulator (netto)Zasięg (WLTP, wstępnie)Szybkie ładowanie DC
Raval85 kW / 116 KM37 kWh, LFPokoło 300 kmdo 50 kW
Raval Plus99 kW / 135 KM37 kWh, LFPdo 300 kmdo 88 kW, 10–80% w 23 min
Endurance155 kW / 211 KM52 kWh, NMCokoło 450 kmdo 105 kW, 10–80% w 24 min
VZ166 kW / 226 KM52 kWh, NMCokoło 400 kmdo 105 kW, 10–80% w 24 min

Zawieszenie we wszystkich wersjach ma sportowy charakter: nadwozie osadzono o 15 mm niżej, niż przewiduje platforma, rozstaw kół jest szerszy o 10 mm, a układ kierowniczy ma progresywną charakterystykę. Adaptacyjne amortyzatory DCC mają do 15 stopni regulacji — od miejskiego komfortu po sztywny tryb CUPRA. Raval to pierwsza Cupra z układem hamulcowym typu „one box”, gdzie wspomaganie hamulców i moduł ESC połączono w jeden zespół: daje to wyraźniejsze wyczucie pedału i lepiej łączy tarcie klocków z rekuperacją. Hamulce tarczowe są na obu osiach. Jest tryb jazdy jednym pedałem, w którym auto wyhamowuje rekuperacją aż do całkowitego zatrzymania, oraz funkcja E-Launch — „ceremonia startu” ze światłem, animacją i dźwiękiem przed przyspieszeniem z miejsca.

Akumulatory, zasięg i ładowanie

Niższe wersje Raval i Raval Plus dostały litowo-żelazowo-fosforanowy akumulator (LFP) o pojemności 37 kWh netto. Taka chemia jest tańsza i dobrze znosi codzienne ładowanie do 100%, ale na mrozie wyraźniej traci pojemność. Wyższe Endurance i VZ mają niklowo-manganowo-kobaltowy akumulator (NMC) o pojemności 52 kWh — ma wyższą gęstość energii i przyjmuje szybkie ładowanie z mocą do 105 kW.

Z domowej lub miejskiej stacji prądu przemiennego wszystkie wersje ładują się mocą 11 kW. Bazowy model przy prądzie stałym przyjmuje do 50 kW, a Raval Plus — do 88 kW. Dzięki systemowi Plug & Charge samochód sam autoryzuje się na kompatybilnych stacjach w 28 krajach Europy bez kart i aplikacji, a funkcja V2L pozwala zasilić z auta laptopa lub naładować e-rower.

Wszystkie wartości zasięgu Cupra podaje jako wstępne: w momencie premiery model wciąż przechodził homologację, a ostateczne liczby zależą od rozmiaru kół i opcji. Rzeczywisty przebieg, jak w każdym elektryku, zimą będzie niższy od katalogowego.

Raval VZ: co czyni go hot hatchem

VZ (od hiszpańskiego veloz — „szybki”) to szczyt oferty. Silnik rozwija 166 kW (226 KM) i 290 N·m, przyspieszenie do 100 km/h trwa 6,8 s, a prędkość maksymalna wynosi 175 km/h. Aby przednie koła poradziły sobie z takim momentem, VZ otrzymał kilka rozwiązań na wyłączność:

  • elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego — stale monitoruje przyczepność i rozdziela moment między przednie koła, szczególnie w ciasnych zakrętach;
  • sportowe zwrotnice z większym negatywem pochylenia kół i wyższym środkiem przechyłu — dla ostrzejszej reakcji przedniej osi;
  • zawieszenie DCC Sport, o 5% sztywniejsze niż standardowe DCC;
  • 19-calowe felgi z szerszymi oponami 235 mm oraz tryb całkowitego wyłączenia ESC;
  • kubełkowe fotele z tapicerką Dinamica.

Pierwsze testy prasy potwierdzają zapowiedzi: brytyjski Auto Express nazwał Raval VZ najlepiej prowadzącym się małym samochodem na rynku i podkreślił zwarte zachowanie nadwozia, choć w mieście zawieszenie miejscami potrafi podbijać. Porównanie z mocniejszym, ale tylnonapędowym Cupra Born VZ o mocy 326 KM jest ciekawe właśnie z tego powodu: Raval stawia na lekkość i przednią oś, a nie na rekordową moc.

Design, wymiary i bagażnik

Z przodu Raval jest rozpoznawalny po „rekinim nosie” i ostrych liniach, reflektorach Matrix LED z animacją powitalną oraz wpuszczanych klamkach drzwi, które wysuwają się i podświetlają, gdy właściciel podchodzi. Z tyłu — wyrazisty dyfuzor, jednolita listwa świetlna na całą szerokość z przestrzennymi efektami 3D oraz podświetlane logo bez ramki; światła cofania i tylne przeciwmgłowe przeniesiono niżej, do odblasków w zderzaku. Podświetlane logo z przodu pojawi się później w rozszerzonym pakiecie Matrix LED.

Aerodynamice poświęcono szczególną uwagę: aktywne żaluzje grilla, kurtyny powietrzne w przednim zderzaku, aerodynamiczne felgi, spojler i wpuszczane klamki drzwi zapewniły Ravalowi najniższy opór aerodynamiczny wśród wszystkich modeli Cupra.

Wymiary: długość 4 046 mm, szerokość 1 784 mm, wysokość 1 518 mm, rozstaw osi 2 600 mm. Bagażnik ma 441 l i podwójną podłogę — duża pojemność była możliwa dzięki temu, że w tylnej części nadwozia nie ma komponentów wysokonapięciowych. Masa holowanej przyczepy — do 1 200 kg. Koła — 17, 18 lub 19 cali, łącznie osiem wzorów. Kolorów jest siedem, w tym perłowy Plasma, który w zależności od oświetlenia mieni się od błękitu po różowo-czerwień (po raz pierwszy w Cupra), oraz matowe Manganese i Century Bronze; dach można zamówić w kontrastowej szarości lub czerni.

Wnętrze, multimedia i bezpieczeństwo

Kierowcę wita 10,25-calowy cyfrowy zestaw wskaźników i 12,9-calowy ekran multimediów. Raval to pierwsza Cupra z systemem opartym na Android: jest sklep z aplikacjami, Spotify, a na postoju — nawet YouTube. Na kierownicy wróciły fizyczne przyciski, są pokrętła trybów jazdy i łopatki regulacji rekuperacji. Konsola środkowa jest „podwieszana”, a pod nią znajduje się dodatkowe miejsce na drobiazgi. Bezprzewodowe ładowanie telefonu — 15 W, złącza USB-C z przodu i z tyłu łącznie dają do 90 W.

Wykończenie — cztery warianty: od sportowych foteli z tkaniną ze 100% materiału z recyklingu po kubełki z Dinamica lub wegańską skórą. W topowym pakiecie AHEAD montowane są kubełki CUP Bucket z tapicerką w całości dzianą w technologii 3D oraz elementy deski rozdzielczej wydrukowane w 3D. Opcjonalny system audio Sennheiser ma 12 głośników i 475 W, a projektor w desce wyświetla animowane wzory na panelach drzwi.

W standardzie jest siedem poduszek powietrznych, w tym centralna między przednimi fotelami, oraz kamera we wnętrzu monitorująca zmęczenie kierowcy; dostępne są też zaktualizowane Travel Assist i Emergency Assist. Według nowego, surowszego protokołu Euro NCAP 2026 Raval otrzymał cztery gwiazdki w wyposażeniu bazowym i pięć — z pakietem Safety Pack (adaptacyjny tempomat z przewidywaniem i ostrzeżenie o ruchu poprzecznym z przodu). Wyniki z pakietem: bezpieczna jazda 72%, zapobieganie wypadkom 77%, ochrona w zderzeniu 91%, bezpieczeństwo po wypadku 95%. Wersje Plus, Endurance i VZ otrzymują pięć gwiazdek już w standardzie.

Wersje na start i ceny

Oficjalnie Cupra podaje cenę startową bazowego Ravala na poziomie około 26 000 euro, a Raval Plus — około 29 000 euro. Na start sprzedaży przygotowano trzy wersje specjalne:

  • Dynamic (155 kW, 52 kWh, około 450 km) — reflektory LED, podgrzewane fotele i kierownica, dostęp bezkluczykowy, elektryczna regulacja kubełków z pamięcią, kamera cofania;
  • Dynamic Plus — dodaje reflektory Matrix LED, nawigację, audio Sennheiser, kamery 360 stopni, Travel Assist oraz inteligentnego asystenta parkowania;
  • VZ Extreme (166 kW, około 400 km) — panoramiczny dach, 19-calowe felgi w kolorze Sulfur, kubełki CUP Bucket i całe sportowe wyposażenie VZ.

W Niemczech, według electrive, Raval Plus kosztuje 29 850 euro, Dynamic — 37 250 euro, Dynamic Plus — 41 605 euro, VZ Extreme — 46 525 euro; wersja bazowa za 25 950 euro trafi do sprzedaży jesienią. Oficjalnych danych o sprzedaży Cupra Raval w Ukrainie na razie nie ma.

Dywaniki do Cupra Raval

Modelowych dywaników dokładnie pod Ravala jeszcze nie ma: wykroje dla nowego modelu nie pojawiają się od razu po starcie sprzedaży, a dywaniki od Born czy Formentor nie będą pasować — podłoga jest inna. Na pierwszy sezon praktycznym wyborem są uniwersalne dywaniki Stingray 3D albo gumowe z wysokim rantem: zatrzymują roztopioną wodę, śnieg i sól, które zimą szczególnie szkodzą wykładzinie. Uniwersalny dywanik kierowcy koniecznie mocuj i sprawdzaj swobodny ruch pedałów, kładź go zamiast fabrycznego tekstylnego, a nie na wierzch. Do bagażnika o pojemności 441 l подойдет uniwersalny dywanik poliuretanowy, dobrany według pomiarów. Więcej opcji — w dziale uniwersalnych dywaników, a akcesoria do innych modeli marki — w katalogu tuningu Cupra.

Dostarczamy Nova Poshta na terenie całej Ukrainy; zamówienia od 15 000 ₴ — bezpłatnie własnym transportem.

Zalety i wady
✔Wersja VZ o mocy 226 KM z elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego i przyspieszeniem do setki w 6,8 s
✔Bagażnik 441 l z podwójną podłogą przy długości zaledwie 4 046 mm
✔Szybkie ładowanie 10–80 % w 23–24 minuty w wersjach Plus, Endurance i VZ
✔Siedem poduszek powietrznych i pięć gwiazdek Euro NCAP według protokołu 2026 roku w wersjach Plus, Endurance i VZ
✔Funkcja V2L i multimedia na Android
✘Podstawowa wersja ładuje się prądem stałym tylko do 50 kW
✘Akumulator LFP w młodszych wersjach wyraźnie traci zasięg na mrozie
✘Tylko napęd na przednie koła
✘Niska pozycja za kierownicą i 19-calowe felgi VZ są podatne na złych drogach
✘Oficjalnej sprzedaży w Ukrainie na razie nie ogłoszono

Shipping to EU

Hurt i detal

Własny magazyn

Zaloguj się do serwisu
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Zamówienie zwrotnych
Powiadom o dostępności